بانکبانک و بیمه

جهش قابل توجه بازده دارایی‌ها وحقوق صاحبان سهام بانک کارآفرین در سال ۹۹

بررسی صورت های مالی حسابرسی شده بانک کارآفرین در سال ۹۹ حاکی از جهش قابل توجه بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان سهام در سال ۹۹ دارد.
به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک کارآفرین،از آنجایی که نسبت بازده دارایی ها یکی از مهمترین معیارها برای سنجش عملکرد مدیریت دارایی و همچنین مهمترین معیار ارزیابی موفقیت مدیریت در کسب حداکثر بازده از داراییهای بانک محسوب می شود، این بخش بانک کارآفرین در سال ۹۹  نسبت بازده دارایی به عدد ۳.۳۵ درصد و عدد بازده حقوق صاحبان سهام به عدد ۳۰.۹۲ دصد رسیده است. این نسبت ها در سال ۹۸ به ترتیب ۱.۴۷ درصد و ۱۹.۱۴ درصد بوده است.

گفتنی است که بازده دارایی ها از تقسیم سود خالص به میانگین داراییها محاسبه می شود؛ معمولا نسبت بازده دارایی ها(ROA) بانکها نسبت به سایر صنایع پایینتر است چرا که اهرم مالی در ساختار سرمایه بانکها بسیار بالاست و عمده منابع بانکها از محل جذب سپردههای اشخاص تامین می شود.

همچنین بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) به عنوان اصلی ترین معیار برای تحلیل میزان سودآوری بانکها به شمار می آید. این نسبت از تقسیم سودخالص بر میانگین حقوق صاحبان سهام به دست می آید.جدول زیر بیانگر نسبت بازده دارایی ها و نسبت بازده حقوق صاحبان سهام برای بانک کارآفرین از سال ۹۵ تا ۹۹ است:

نسبت ۱۳۹۹ ۱۳۹۸ ۱۳۹۷ ۱۳۹۶ ۱۳۹۵
نسبت بازده دارایی ها ۳.۳۵% ۱.۴۷% ۰.۷۳% ۰.۴۱% ۰.۸۲%
بازده حقوق صاحبان سهام ۳۰.۹۲% ۱۹.۱۴% ۹.۰۴% ۴.۴۳% ۷.۳۷%

منبع: سایت کدال (صورتهای مالی حسابرسی شده بانک کارآفرین)

نمودار زیر، وضعیت تغییرات دو نسبت مذکور (نسبت بازده داراییها و بازده حقوق صاحبان سهام) را (بین سالهای ۹۵ تا ۹۹) به تصویر کشیده است تا نمایش بهتری از عملکرد و وضعیت بانک در سال ۹۹ باشد.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 13048_orig جهش قابل توجه بازده دارایی‌ها وحقوق صاحبان سهام بانک کارآفرین در سال ۹۹

منبع: سایت کدال (صورتهای مالی حسابرسی شده بانک کارآفرین)

بر اساس جدول فوق، بانک کارآفرین شاهد رشد بسیار قابل توجه در نسبت بازده داراییها و بازده حقوق صاحبان سهام خود بوده است. برهمین اساس نسبت بازده داراییهای بانک کارآفرین از ۱.۴۷ درصد در سال ۹۸ به ۳.۳۵ درصد در سال ۹۹ رسیده که رشد بسیار خوب و قابل توجهی را در یکسال داشته است. علاوه بر این نسبت بازده حقوق صاحبان سهام نیز از ۱۹.۱۴درصد در سال ۹۸ به ۳۰.۹ درصد در سال ۹۹ رسیده، که در این نسبت نیز بانک رشد مطلوبی را تجربه کرده و نشان دهنده عملکرد قوی بانک در مدیریت داراییها و سودآوری بانک است.

  کد خبر
642458
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن