انرژی

وزیر نیرو: برای جبران خسارات مردم بیرگان وارد عمل می‌شویم

ایسنا/چهارمحال و بختیاری وزیر نیرو با بیان اینکه برای جبران خسارت‌های وارده به مردم دهستان بیرگان به این منطقه سفر کردیم، گفت: بهترین تصمیم این خواهد بود که برای کاهش نارضایتی مردم منطقه، بحث تملک اراضی مردم به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شود.

علی‌اکبر محرابیان ۲۲ آبان‌ماه در بازدید از سد و تونل کوهرنگ ۳ در منطقه بیرگان در شهرستان کوهرنگ با تاکید بر اینکه بزرگترین مشکل مردم این منطقه بحث تملک اراضی و خروج از بلاتکلیفی است، اظهار کرد: جلسه‌ای در هفته گذشته با مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری برای بررسی مشکلات این منطقه تشکیل شد، برای جبران خسارت‌های وارده به مردم به این منطقه سفر کردیم.

همچنین بخوانید

وزیر نیرو با بیان اینکه قوانین باید به‌درستی اجرا شود، عنوان کرد: نباید کسی که مجری پروژه و ذی‌نفع است در بحث تملک اراضی وارد شود، بهترین تصمیم این خواهد بود که برای کاهش نارضایتی مردم منطقه، بحث تملک به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شود و اعتبار برای تملک نیز در اختیار این نهاد قرار بگیرد، حق‌الناس در بحث کارشناسی اراضی باید رعایت شود.

 وی تصریح کرد: فرماندار شهرستان کوهرنگ در اسرع وقت طی نامه‌ای مشکلات مردم را مکتوب کند تا بتوان بر اساس قوانین تصمیم‌گیری کرد، صادقانه هر آن چیزی که در وسع داریم برای حل مشکلات مردم بیرگان به‌کار می‌گیریم.

در ادامه مرتضی زمانپور فرماندار شهرستان کوهرنگ با بیان اینکه عملیات اجرایی سد و تونل کوهرنگ ۳ از اوایل دهه هفتاد در منطقه بیرگان آغاز شده است، اظهار کرد: تاکنون ۳۰ کیلومتر از این تونل اجرا شده است، مردم با انتقال آب مخالف نیستند، بلکه خواهان اجرای عدالت هستند، باید حق‌آبه مردم در نظر گرفته شود.

فرماندار کوهرنگ افزود: ۳۳ چشمه تحت تاثیر اجرای سد و تونل کوهرنگ۳ قرار گرفته‌ و ۱۳ چشمه کاملا خشک شده است، با اجرای این پروژه ۱۸۰۰ هکتار از اراضی منطقه بیرگان به زیر آب می‌رود و تاکنون ۷۵۰ هکتار تملک شده است.

وی با بیان اینکه معوقات مردم در منطقه بیرگان کوهرنگ در ۳۰ سال گذشته نادیده گرفته شده است، عنوان کرد: تنها اراضی یک روستا در دهستان بیرگان تملک شده است و مردم ۹ روستا در بلاتکلیفی قرار دارند، زیرا در این روستاها اجازه ساخت و ساز به اهالی داده نمی‌شود و نمی‌توان طرح هادی نیز اجرا کرد.

زمانپور گفت: باید یک کمیته تخصصی به بحث قیمت‌گذاری اراضی مردم در محدوده سد و تونل کوهرنگ ۳ ورود پیدا کند، مردم خواهان اجرای عدالت هستند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا