بورسبورس اوراق

وضعیت صکوک در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ اخیر، دو موافقت اصولی انتشار انواع صکوک توسط سازمان بورس و اوراق بهادار مجموعاً به ارزش ۵,۵۰۰ میلیارد ریال صادر شد و یک عرضه عمومی صکوک مرابحه به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال صورت پذیرفت.


به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از (سنا)، در هفته گذشته، سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت اولیه خود را با عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت‌های غلتک‌سازان سپاهان و آرین سلامت سینا اعلام کرد.

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت غلتک‌سازان سپاهان (سهامی عام) را به ارزش ۳,۵۰۰ میلیارد ریال به منظور خرید مواد اولیه مورد نیاز این شرکت صادر کرد.

این اوراق ۳ ساله، با نرخ پرداختی ۱۸ درصد و مواعد پرداخت سه ماه یک‌بار، در صورت اخذ مجوز انتشار از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهد شد.

بانک سامان ضامن این اوراق بوده و پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه کاردان است. همچنین، شرکت کارگزاری بانک سامان عامل فروش و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق هستند.

دومین موافقت اصولی صادره توسط سازمان بورس و اوراق بهادار طی هفته اخیر مربوط به صکوک مرابحه شرکت آرین سلامت سینا (سهامی عام) به ارزش ۲ هزار میلیارد ریال برای خرید مواد اولیه مورد نیاز این شرکت است.

این اوراق ۵ ساله، با نرخ پرداختی ۱۸ درصد و مواعد پرداخت سه ماه یک‌بار، در صورت اخذ مجوز انتشار از طریق فرابورس ایران عرضه خواهد شد.

ضمانت پرداخت مبلغ اصل و اقساط این اوراق از طریق توثیق بخشی از سهام شرکت‌های آریان کیمیاتک و صنعت غذایی کورش صورت می‌پذیرد. ضمناً، عامل فروش اوراق شرکت کارگزاری رضوی بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت‌ تامین سرمایه دماوند است.

طی هفته گذشته، صکوک مرابحه شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر (سهامی عام) به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال از طریق بورس اوراق بهادار تهران در روز چهارشنبه مورخ ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ در نماد صکویر ۶۰۶ عرضه عمومی شد و تمامی اوراق در همان روز به فروش رسید.

صکوک مرابحه شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال جهت خرید بخشی از مواد اولیه مورد نیاز محصولات تولیدی این شرکت از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد.

این اوراق ۵ ساله و با نرخ ۱۸ درصد می‌باشد که اقساط آن هر شش ماه یک‌بار از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت می‌شود.

صکوک مرابحه مذکور از طریق شرکت کارگزاری بانک ملت به عنوان عامل فروش و با استفاده از خدمات شرکت تامین سرمایه بانک ملت به عنوان متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان توسط شرکت واسط مالی مرداد پنجم (با مسئولیت محدود) منتشر شد.

ضمناً، بانک ملت ضامن پرداخت مبلغ اصل و اقساط این اوراق است.

در این هفته، مجموعاً بالغ بر ۵,۰۹۵ میلیارد ریال اقساط انواع صکوک توسط شرکت‌های واسط مالی از بانیان اوراق دریافت و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز شده است.

  کد خبر
752284

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا