اقتصاد کلان

تکلیف تورم سوئیس روشن نیست

نایب رئیس بانک ملی سوئیس اعلام کرد که علیرغم کاهش پیش‌بینی‌شده نرخ افزایش قیمت‌ها، هنوز خیلی زود است که همه چیز در مورد تورم سوئیس روشن به نظر برسد.

همچنین بخوانید

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از بیزنس، با وجود پیش‌بینی کاهش نرخ تورم سوئیس به ۲.۴ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۱.۸ درصد در سال ۲۰۲۴، نایب رئیس بانک ملی سوئیس می‌گوید که در حال حاضر نمی‌توانیم افزایش بیشتر بهره را رد کنیم.

اگرچه بر اساس استانداردهای بین‌المللی نرخ تورم پایین است اما تورم سوئیس در سال گذشته به ۲.۸ درصد افزایش یافت که خارج از هدف ثبات قیمت بانک مرکزی سوئیس برای افزایش قیمت‌ها تا دو درصد در سال است.

مارتین شلگل گفت: برای بانک مرکزی حفظ ثبات قیمت‌ها اولویت مطلق است.

اظهارات وی می‌تواند به عنوان آماده‌سازی راه برای افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی تلقی شود پس از اینکه بانک نرخ سیاستی خود را سه بار در سال ۲۰۲۲ افزایش داد.

رئیس هیئت مدیره، توماس جردن هم هفته گذشته گفت که تورم سوئیس بسیار بالا باقی مانده که یک اشاره احتمالی دیگر است که بانک مرکزی می‌تواند نرخ‌های خود را دوباره از سطح فعلی یک درصد افزایش دهد، حرکتی که بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند.

اما اقتصاددانان کردیت سوئیس (Credit Suisse)، شرکت خدمات مالی و بانکداری سوئیسی در این هفته پیش‌بینی‌های خود را برای صعود نرخ بانک مرکزی افزایش دادند.

 اکنون آنان انتظار دارند نرخ بهره در ماه مارس به ۱.۵ درصد برسد که نسبت به پیش‌بینی قبلی در ۱.۲۵ درصد صعودی است و در ژوئن به ۱.۷۵ درصد افزایش یابد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا