اقتصاد کلان

کاهش ۴۰ درصدی نرخ ارز در ۱۰ روز اخیر

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه نرخ ارز در ۱۰ روز گذشته کاهش ۴۰ درصدی داشته است، گفت: افرادی که پیش از این ارز خریده بودند زیان بزرگی را تجربه کردند.

به گزارش آرمان اقتصادی، سید احسان خاندوزی امروز در آیین افتتاح معاملات شمش طلا در بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، گفت: اکنون ثباتی در حوزه ارزی ایجاد شده است و امیدوارم در چشم انداز اینده شرایط هفته های اخیر را تجربه نکنیم.

همچنین بخوانید

وی با تاکید بر اینکه در اقتصاد ایران بازارهای عمیق و رسمی برای دارایی‌هایی که مصون از تورم باشند وجود ندارد، اظهار کرد: زمانی که دشمن تلاش می کند انتظارات تورمی در جامعه ایجاد کند، فعالان اقتصادی به ابزارهایی متوسل می‌شوند که بخش واقعی اقتصاد است. اگر در سال‌های قبل دارایی مصون از تورم در جامعه ایجاد می شد، زمانی که فعالان اقتصاد احساس خطر می کردند می توانستند سراغ این ابزارها بروند تا شاهد مصیبت‌هایی که سال‌ها به صورت نوسانی گریبان اقتصاد ایران را می گیرد، نباشیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه نرخ ارز در ۱۰ روز گذشته کاهش ۴۰ درصدی داشته است، عنوان کرد: افرادی که پیش از این ارز خریده بودند زیان بزرگی را تجربه کردند. متغیرهای بنیادی بازار ارز دچار مشکل نشده بود که این اتفاق رخ دهد، بلکه مساله این است که بازار دارایی‌ها کم عمق است و چند بازیگر می توانند نوسان و موج ایجاد کنند.

خاندوزی ادامه داد: در حوزه طلا هم آقایانی که پیش از این مسئولیت داشتند باید زودتر اقدام می کردند تا از ۳۵ میلیون تن طلایی که در کشور وجود دارد مصونیت و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی هدایت می شد و اکنون  شاهد چنین مصیبت هایی در کشور نبودیم.

وی گفت: نفت، طلا و مس به سبد دارایی مردم اضافه می‌شود. همچنین باید وثیقه شدن طلاها را رسمیت بخشیم و شرکت ها و بانک ها بتوانند در عملیات بازار باز بانک مرکزی این وثایق را به کار بگیرند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا