کسب و کار

بزرگترین دروغ بازار فارکس! (آشنایی با ۳ سشن مهم معاملاتی برای زمان ترید)

 در این مقاله به بررسی بهترین زمان ترید در بازار فارکس و راهنمای یافتن آن پرداخته ایم، سشن های زمانی مختلف را معرفی و جفت ارزهای مناسب هر کدام را برشماردیم و در آخر به دلایل اهمیت نقدینگی داشتن فارکس اشاره کرده ایم.

 

بسیاری از معامله گران فارکس زمانی که برای اولین بار وارد بازار شدند تقویم‌های اقتصادی مختلف را تماشا می‌کنند و با هر انتشار داده‌ها و اخبار بدون توجه به شرایط گوناگون بازار شروع به ترید می‌کنند.آنان بازار فارکس را ۲۴ ساعته و پنج روز در هفته می دانند و این موضوع را به‌عنوان راهی مناسب برای معامله در تمام طول روز می‌بینند.

همچنین بخوانید

معامله کردن به این روش نه تنها می تواند ضررهای جبران ناپذیری به سرمایه یک تریدر بزند، بلکه می تواند حتی حرفه ای ترین تریدرها را در یک چشم بهم زدن ورشکسته کند.برخلاف وال استریت که در ساعات کاری منظم کار می‌کند، بازار فارکس در ساعات کاری عادی بر حسب چهار نقطه مختلف جهان و مناطق زمانی مربوطه آن‌ها کار می‌کند.

اما واقعاً بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته است و شما هر زمانی که بخواهید هر جفت ارزی را می توانید معامله کنید و به سود برسید؟ آیا بدون توجه به بازه های زمانی مختلف در فارکس می توانید معاملات پرسود انجام دهید؟

با ما همراه باشید تا با یکی از مهمترین مفهومات در بازار فارکس، یعنی بهترین زمان ترید که توجه به آن می تواند شما را به موفقیت برساند به صورت کامل آشنا شوید و جواب سوالات خود در این زمینه را بدست آورید.

زمان ترید

یافتن بهترین زمان ترید در فارکس شما را به کسب موفقیت در معاملات نزدیک تر می کند.

بازار ۲۴ ساعته فارکس بزرگترین دروغ بازارهای مالی!

احتمالا تا کنون بارها و بارها این موضوع را شنیده اید که بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته است، اما واقعاً این موضوع درست است و می توانید هر زمانی که اراده کنید وارد معاملات طلا یا یورو شوید و از این معاملات دست پر خارج شوید؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که این بزرگترین دروغ ممکن است که بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته می باشد که بسیاری از تریدرها بر آن باور دارند. شاید در ظاهر بازار فارکس در شاید طول شبانه روز باز باشد و میزبان معاملات تریدرها باشد.

اما در برخی از بازه های زمانی برای برخی از ابزارهای معاملاتی به دلیل کم بودن نوسانات و جریان نقدینگی با تعطیل بودن بازار تفاوتی زیادی ندارد. بزرگترین اشتباهی که یک تریدر می تواند انجام دهد معامله کردن بعضی از جفت ارزها بدون در نظر داشتن بهترین زمان ترید آن ها است.

به عنوان مثال برای معاملات طلا بهترین زمان ترید هم پوشانی سشن لندن با سشن نیویورک است که مابین ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۸:۳۰ به وقت ایران یا حدود ساعت ۱۰ قبل از ظهر تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت لندن می باشد.

این تایم بندی توسط داده های منتشر شده سرویس تحلیل تخصصی فارکس با نام FXLiquidity می باشد و علت آن مقدار جریان نقدینگی است که در بازه زمانی مشخص شده در بهترین و بالاترین سطح ممکن قرار دارد.

از طرفی دیگر مهمترین گزارشات اقتصادی و اخبار تأثیرگذار بر بازار در این بازه زمانی منتشر می شود و حجم معاملات در بالاترین سطح خود قرار دارد که باعث ایجاد نوسانات بسیار خوبی در معاملات می شود.

بنابراین اگر می خواهید به عنوان مثال معاملات طلا یا یورو انجام دهید باید در این بازه زمانی وارد عمل شوید تا شانس کسب سودتان بالا رود.همچنین بزرگترین اشتباهی که یک تریدر طلا می تواند مرتکب آن شود ترید طلا در سشن معاملاتی توکیو یا سیدنی یا حتی هم پوشانی سشن های آسیا و اروپا است.زیرا در این بازه زمانی حجم معاملاتی ابزارهای معاملاتی مثل طلا بسیار کم است و جریان نقدینگی در پایین ترین سطح خود قرار دارد.

پس به یاد داشته باشید که بهترین زمان ترید برای طلا در تایم همپوشانی سشن لندن و نیویورک است.در زمان بازار فارکس آسیا عملاً معاملات طلا در پایین ترین سطح خود قرار دارد و همانند تعطیلی بازار می باشد!

بنابراین فریب این دروغ را همانند اکثر تریدرها نخورید که فارکس یک مارکت ۲۴ ساعته است و جفت ارزهایی را معامله کنید که مناسب بازه های زمانی مختلف باشد.

همانطور که می بینید حجم معاملات طلا و نوسانات قیمتی آن در هم پوشانی سشن لندن و نیویورک به بالاترین حد خود رسیده است که نوید مناسب ترین زمان ترید این ابزار معاملاتی را می دهد.حجم معاملات یورو نیز در این بازه زمانی بالاترین حد روزانه خود را دارد دقیقاً همانند بسیاری دیگر از جفت ارزهای مهم که بهترین زمان ترید آن ها در هم پوشانی نیویورک/ لندن است.

شما می توانید با استفاده از سرویس PAMM این بروکر به ریز جزئیات معاملات تریدرهای حرفه ای به صورت رایگان دست یابید و زمان های ورود آنان به معاملات مختلف را به سادگی رصد کنید، این کار باعث یادگیری هرچه بهتر زمان های مناسبی معاملات توسط شما خواهد شد.

در ادامه برای درک بهترین زمان ترید جفت ارزهای مختلف سشن های معاملاتی مختلف را بررسی می نماییم:

ساعات کاری بازارهای فارکس

ابتدا، در اینجا مروری کوتاه بر چهار سشن اصلی بازار فارکس خواهیم داشت و تأثیر آن ها بر بهترین زمان ترید را بررسی خواهیم کرد:

تایم های مناسب برای معامله

آشنایی با ساعات کاری بازار فارکس در کشورهای مختلف می تواند شما را در یافتن بهترین زمان ترید یاری کند.

 

  • ساعت کاری بازار فارکس نیویورک

نیویورک دومین پلتفرم بزرگ فارکس در جهان می باشد که از ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر تا ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت ایران باز است و به شدت مورد توجه سرمایه گذاران خارجی است زیرا دلار آمریکا در ۹۰ درصد از کل معاملات شرکت دارد.

تحرکات در بورس نیویورک  (NYSE)می تواند تأثیر فوری و قدرتمندی بر دلار داشته باشد. وقتی شرکت‌ها ادغام می‌شوند و معاملات سهام انجام می‌شود، می‌تواند ارزش دلار را بالا یا پایین بیاورد.

اکثر خبرهای مهم و تأثیرگذار اقتصادی عموماً در طول سشن نیویورک منتشر می شود، بنابراین بهترین زمان ترید برای ارزهایی که با دلار همراه هستند در این بازه زمانی است، زیرا در طول سشن نیویورک بازار دارای نقدینگی و حجم معاملاتی بسیار مطلوبی است.

 

  • ساعت کاری بازار فارکس اروپا (سشن لندن)

تایم کاری سشن لندن ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعد از ظهر به طول می انجامد. انگلیس بر بازارهای ارز در سراسر جهان تسلط دارد و لندن جزء اصلی آن است.

این شهر همچنین تأثیر زیادی بر نوسانات ارز دارد زیرا دفتر مقرال اصلی بانک مرکزی بریتانیا ، که نرخ های بهره را تعیین می کند و سیاست های پولی پوند را کنترل می کند، در لندن است.

۴ سشن اصلی فارکس اغلب از سشن لندن سرچشمه می گیرند، که برای معامله گران نکته بسیار خوبی است که باید در نظر داشته باشند و بدانند که تایم بازار اروپا، زمان ترید است، زیرا بازار دارای جریان نقدینگی بسیار مناسبی می باشد.

بهترین زمان ترید برای جفت ارزهایی مانند GBP/USD، EUR/USD، USD/CHF و … سشن لندن است.

 

  • ساعت کاری بازار فارکس توکیو

توکیو در ژاپن اولین مرکز معاملاتی آسیا است و جلوتر از هنگ کنگ و سنگاپور، بیشترین حجم معاملاتی آسیا را به خود اختصاص داده است.

سشن توکیو از ساعت ۲:۳۰ بامداد تا ساعت ۱۱ قبل از ظهر باز است و تنها جفت ارزهای USD/JPY )ین در برابر دلار ( و GBP/JPY دارای حجم معاملاتی و جریان نقدینگی مناسبی در این بازه زمانی هستند و بهترین زمان ترید برای چنین جفت ارزهایی در سشن توکیو می باشد.

 

  • ساعت کاری بازار فارکس سیدنی

بازار سیدنی در سشن توکیو قرار دارد. ساعت کاری در بازار فارکس سیدنی از ۱۲:۳۰ نیمه شب تا ۷:۳۰ صبح می باشد، همچنین بازار سیدنی شروع کننده روز معاملاتی در دنیا می باشد.

در حالی که سیدنی کوچکترین بازار است، زمانی که مارکت بعد از تعطیلات هفتگی بازگشایی می شوند اقدامات اولیه زیادی را مشاهده می کند، زیرا معامله گران فردی و موسسات مالی در تلاش هستند پس از توقف طولانی از بعدازظهر جمعه، دوباره به ترید بپردازند.

معمولاً سیدنی بهترین زمان ترید جفت ارزهایی همانند NZD/USD و AUD/USD می باشد زیرا در این تایم ارزهای مربوط به آسیا و اقیانوسیه دارای حجم معاملات مناسب و نوسانات قیمتی خوبی هستند.

بهترین زمان برای معاملات فارکس

معاملات فارکس به دلیل ساعات کاری آن منحصر به فرد است. هفته از ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت EST در روز یکشنبه شروع می شود و تا ساعت ۵ بعد از ظهر جمعه ادامه دارد.همه ساعات روز به یک اندازه برای معامله خوب نیستند. بهترین زمان ترید، زمانی است که بازار در فعال ترین حالت است.

هنگامی که بیش از یکی از چهار بازار به طور همزمان باز باشد، جو معاملاتی تشدید می شود، به این معنی که نوسانات قابل توجهی در جفت ارزها وجود خواهد داشت.

زمانی که تنها یک بازار باز است، جفت ارزها تمایل دارند در یک پیپ محدود، تقریباً ۳۰ پیپ حرکتی قفل شوند. دو بازار که به طور همزمان باز می شوند به راحتی می توانید افزایش جریان نقدینگی در معاملات را مشاهده کنید به خصوص با انتشار اخبار مهم و تاثیرگذار تمایل جفت ارزها به ۷۰ پیپ نیز می رسد، که این موقعیت بهترین زمان ترید در طول شبانه روز می باشد.

 

همپوشانی در زمان معاملات فارکس

بهترین زمان ترید، تایم همپوشانی در سشن های معاملاتی بین بازارهای فارکس است. در همپوشانی ها سشن های لندن و نیویورک محدوده قیمت ها بالاتر است و جریان نقدینگی بسیار مطلوب می باشد‌.

در نتیجه فرصت های معاملاتی بیشتری ایجاد می کند. در ادامه نگاهی دقیق تر به سه همپوشانی مهم که هر روز اتفاق می افتد خواهیم داشت:

همپوشانی زمان معاملات

هم پوشانی سشن های مختلف که به شما حجم معاملات و نقدینگی را برای یافتن زمان ترید مناسب نشان می دهد.

  1. هم پوشانی سشن لندن و نیویورک

از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر اتفاق می افتد، شدیدترین و مهمترین همپوشانی مارکت در زمان فعالیت مارکت نیویورک/لندن رخ می دهد. بیش از ۷۰ درصد از کل معاملات زمانی اتفاق می‌افتد که این بازارها با هم تداخل و هم پوشانی دارند، زیرا دلار آمریکا و یورو، دو ارز محبوب برای معامله هستند.

بنابراین بهترین زمان ترید برای جفت ارزهایی که یک سمت آن ها را دلار یا یورو تشکیل داده است، در بازه زمانی ۱۰ صبح و ۳ بعد از ظهر به وقت لندن یا ۱۳:۳۰ تا ۱۸:۳۰ به وقت ایران است.

 

۲. هم پوشانی سشن توکیو و بازار سیدنی

این دوره زمانی به هیچ وجه اندازه هم پوشانی نیویورک/ لندن دارای نقدینگی بالا نیست و حجم معاملات در این بازه زمانی کمتر از سشن قبلی است.اما همچنان فرصتی هایی برای معامله جفت ارزهای آسیا و اروپا در اختیار به تریدرها می گذارد و جفت ارزهای مربوط به اقیانوسیه و آسیا، ارزهای ایده‌آلی برای معامله در این سشن هستند که بسیاری از تریدرها آن را معامله می نمایند.

بنابراین اگر می خواهید در ارزهایی مانند JPY یا AUD معامله کنید، این هم پوشانی می تواند زمان ترید مناسبی باشد.

 

۳. هم پوشانی لندن/توکیو

این همپوشانی به دلیل محدوده زمانی خود کمترین میزان معاملات را دارد. سشن توکیو در حالت عادی نقدینگی و نوسان بسیار کمی دارد.زمانی که تریدرهای اروپا می خواهند معاملات خود را شروع کنند بعد از ظهر شده است به وقت توکیو و حجم معاملات و نقدینگی حتی کمتر از حالت عادی نیز می شود که در اکثر مواقع شرایط بازار بسیار رنج و کسل کننده می شود.

در این مواقع اکثر معامله گران مستقر در ایالات متحده نیز بیدار نخواهند بود و تریدرهای حرفه ای در اروپا بجای انجام معاملات بیهوده و کم ارزش در این سشن، خود را برای موقعیت های معاملاتی سود آور در سشن نیویورک/ لندن آماده می کنند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم بدترین زمان ترید برای دارایی همانند طلا در سشن هایی همانند توکیو و حتی هم پوشانی آن با بازار لندن است. اگر قصد انجام اینگونه معاملات را دارید و مخصوصاً به صورت اسکالپ ترید می کنید باید بدانید که اشتباه بزرگی را مرتکب خواهید شد و باید ریسک های مربوط به آن را بپذیرید.

چرا نقدینگی فارکس مهم است

نقدینگی به آسانی خرید یا فروش سریع اوراق بهادار با قیمت منصفانه اشاره دارد. اگر نقدینگی بالا وجود داشته باشد، اسپرد معاملات بسیار کم خواهد بود و می‌توانید در بازار بیشتر معامله کنید. از سوی دیگر، در یک بازار غیر نقدشونده یا با نقدینگی کم، فاصله بین قیمت پیشنهادی و خرید ممکن است بسیار زیاد باشد که به هیچ وجه ترید در این مواقع پیشنهاد نمی شود.

به طور کلی جفت ارزهای با نقدینگی بالا آنهایی هستند که فعال هستند و حجم معاملات بالایی دارند.

بهترین ارزها با نقدینگی بالا

ارزهای محبوب با نقدینگی های بالا در جهان عبارتند از:

دلار آمریکا (USD)، یورو (EUR)، ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD) و فرانک سوئیس .(CHF) چهار جفت اصلی در حال حاضر عبارتند از EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD و USD/CHF.

سخن نهایی

برای موفقیت در معاملات فارکس و کسب سود یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکاتی که باید به آن توجه ویژه ای شود، زمان ترید است.

برای یافتن بهترین زمان ترید لازم است که به سشن های معاملاتی مختلف توجه کنید و این نکته را بدانید که شاید بازار فارکس در ظاهر یک بازار ۲۴ ساعته باشد اما بازه های زمانی در طول شبانه روز وجود دارد که معاملات و جریان نقدینگی برای برخی از ابزارهای معاملاتی آنقدر کم است که عملاً تفاوتی با بسته بودن مارکت ندارد.

پس اگر می خواهید طلا را در بازه زمانی سشن توکیو انجام دهید، باید تمامی ریسک های مرتبط به ترید در یک بازار کم حجم و کسالت بار را بپذیرید و انتظار کسب موفقیت های حتمی را در همچین شرایطی نداشته باشید.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا