امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است

رییس سازمان امور اراضی کشور ضمن بیان اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است، گفت: با سنددار کردن اراضی کشاورزی حجم زیادی از پرونده‌های حوزه زمین در محاکم قضایی کاهش می‌یابد.

همچنین بخوانید

به گزارش آرمان اقتصادی، رضا افلاطونی رئیس سازمان امور اراضی کشور در چهل و پنجمین نشست قرارگاه مرکزی صدور اسناد، حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی بیان کرد: تثبیت مالکیت با اجرای رفع تداخلات و سنددار کردن اراضی کشاورزی محقق می‌شود و با این اقدام حجم زیادی از پرونده‌های حوزه زمین در محاکم قضائی کاهش می‌یابد.

وی افزود: همه اقدامات سازمان امور اراضی و سازمان ثبت اسناد و املاک پلاک محور است و استان‌هایی که در رفع تداخلات به صورت بلوکی کار کرده‌اند باید آن را تبدیل به پلاک کنند. لازم است که استان‌ها تعداد جلسات کارگروه رفع تداخلات را افزایش دهند و به کیفیت انجام رفع تداخلات هم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

افلاطونی گفت: اصل بر ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی است و باید نظارت بر مجوزهای صادر شده وجود داشته باشد. طبق قانون هرگونه ساخت و ساز در اراضی درجه یک و دو کشاورزی، ذخیره گاه‌های ژنتیکی و جنگل‌های دست کاشت ممنوع است و همه استان‌ها باید به آن توجه کنند.

بر اساس اعلام سازمان امور اراضی کشور، وی تصریح کرد: فعالیت‌های مختلف باید در مکان مخصوص آن انجام شود؛ برای مثال فعالیت‌های صنعتی باید در شهرک‌های صنعتی انجام تا تغییر کاربری در این خصوص در اراضی کشاورزی اتفاق نیافتد.

به گفته افلاطونی، تاکنون بیش از ۶۵ درصد از اراضی کشور رفع تداخلات شده است و این نتیجه همکاری و تعامل همه دستگاه‌های ذیربط است. نقشه جامع کاربری اراضی نیز در دست تهیه است که با این نقشه آمار کامل و دقیق مساحت اراضی کشاورزی و منابع طبیعی کشور مشخص می‌شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه رفع تداخلات اراضی نماد همدلی برای حل مشکلات مردم در حوزه زمین است، گفت: رفع تداخلات اراضی نماد بارز همدلی سه قوه و نشان دهنده عزم و اراده دولت برای حل مشکلات مردم در حوزه زمین است.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا