انرژی

تحقق ۶۰ درصد قرارداد ۲ میلیارد دلاری معاونت علمی با وزارت نفت/آغاز بومی‌سازی ۲ تجهیز جدید نفتی

با امضای موافقت‌نامه‌های بومی‌سازی لوله مغزی سیار و لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز بین معاونت علمی، شرکت ملی نفت ایران و سه شرکت دانش‌بنیان به مبلغ ۵۲۵ میلیون دلار در مجموع ۶۰ درصد از تفاهم‌نامه دو میلیارد دلاری منعقده بین معاونت علمی و وزارت نفت محقق شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، مراسم انعقاد این موافقت‌نامه‌ها بعد از ظهر امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاددانش بنیان رئیس‌جمهور، وزیر نفت و جمعی از معاونان این وزارتخانه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

امضای این دو موافقت‌نامه در راستای موافقت‌نامه همکاری‌ای که در بهمن ماه ۱۴۰۱ در زمینه بومی‌سازی فناوری‌ها و تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت بین معاونت علمی و وزارت نفت به امضا رسید، صورت گرفت.

آغاز ساخت دو تجهیز راهبردی جدید در راستای موافقت‌نامه بومی‌سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت

موافقت‌نامه دو میلیارد دلاری مذکور شامل هفت قلم تجهیز راهبردی بود که ساخت دو تجهیز – دستگاه حفاری هدایت‌پذیر دورانی(RSS) و سیستم مایع سازی گاز طبیعی در مقیاس کوچک (Mini LNG) – از سال گذشته آغاز شده بود و بومی‌سازی دو تجهیز دیگر شامل لوله مغزی سیار و لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز با امضای این دو موافقت‌نامه آغاز شد.

موافقت‌نامه «بومی‌سازی لوله مغزی سیار (Coiled Tubing) » به مبلغ ۲۵ میلیون یورو بین مدیریت پشتیبانی، ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و یک شرکت دانش بنیان و موافقت‌نامه «بومی‌سازی لوله‌های CRA چاه های نفت و گاز » به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو بین مدیریت پشتیبانی، ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دو شرکت دانش بنیان امضا شد.

لوله آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی (CRA) از جمله تجهیزات پرمصرفی است که در عمر بیش از صد ساله صنعت نفت ایران، همواره از طریق واردات تامین شده است و امضای قرارداد با صاحبان فناوری در این زمینه با هدف انتقال فناوری، کسب دانش فنی و بی نیازی از واردات طی سال‎‌های آینده، از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.

همچنین تکمیل چاه‌های نفت و گاز ترش نیازمند ادوات ضدخوردگی است و مهم‌ترین آنها لوله‌های مورد نیاز برای تکمیل چاه با آلیاژ مخصوص موسوم به CRA است. هزینه‌های گزاف تأمین لوله‌های مذکور از خارج از کشور و نیز زمان‌بندی تحویل بسیار طولانی از زمان انعقاد قرارداد تا تحویل کالا و طرح‌های توسعه‌ای آتی میادین نفتی و گازی موجب‌شده است تا به ساخت این لوله‌ها در داخل کشور توجه شود.

افزودن دو حوزه جدید به موافقت‌نامه بومی‌سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت

با توجه به تجربه موفق موافقت‌نامه بومی‌سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت که طی ۱۵ ماه گذشته، ۶۰ درصد آن محقق شده است، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت نفت/شرکت ملی نفت همچنین امروز با امضای دو موافقت‌نامه دیگر دو زمینه جدید را به موضوعات هفت گانه موافقت‌نامه اولیه افزودند.

با امضای این دو موافقت‌نامه ۲۵۰ میلیون دلار دیگر به حجم موافقت‌نامه دو میلیارد دلاری اولیه بومی‌سازی فناوری‌ها و تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت افزوده می‌شود.

یکی از این موافقت‌نامه ها با موضوع «توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در صنایع پالایشی، انرژی‌های تجدیدپذیر و زنجیره مرتبط» و به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار به امضای دکتر سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی رئیس جمهور در حوزه توسعه بازار دانش بنیان و فرهاد دهقان و نورالدین موسی، مدیرعامل و رئیس شرکت نفت سپاهان و موافقت نامه دیگر با موضوع «شکست هیدرولیکی» و به مبلغ ۵۰ میلیون دلار به امضای سلطانعلی زاده و عذاری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان رسید.

امضای ۱۱ قرارداد جدید تولید بار اول

علاوه بر موافقت‌نامه‌های مذکور، ۱۱ قرارداد جدید تولید بار اول نیز مجموعا به مبلغ ۵۷ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۸۳۶ دلار با کارفرمایی شرکت مناطق نفت خیز جنوب، مهندسی توسعه نفت و شرکت نفت فلات قاره با ۱۱ شرکت دانش‌بنیان امضا شد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا