پایش لحظه‌ای سکو‌های مجازی برای مقابله با عرضه کالای قاچاق

تداوم پایش سکو‌های مجازی و تشدید مقابله با عرضه کالای قاچاق از این بستر در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار دارد.

به گزارش ایبنا؛ وحید خدرویسی، مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق در دومین نشست مشترک دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با برخی از گردانندگان سکو‌های مجازی ضمن تبیین اهمیت پیشگیری و مقابله با عرضه کالا و ارز قاچاق و غیرمجاز در فضای مجازی بیان داشت: کسب و کار‌های اینترنتی از سال‌ها پیش در حال توسعه روزافزون بوده و ایجاد بستر‌های قانونی برای پیشگیری از بروز تخلفات و مفاسد از جمله مبادلات کالا و ارز قاچاق در فضای مجازی کماکان نیازمند پیگیری، ابتکار عمل و اجرای اقدامات تکمیلی از سوی بخش دولتی با همکاری کامل بخش خصوصی است.

خدرویسی با بیان مواضع ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مقررات حاکم بر این موضوع، از همکاری و تعامل گردانندگان برخی از سکو‌ها در پاکسازی و حذف کالای قاچاق از لیست کالا‌های قابل‌عرضه خود قدردانی کرد و بر تداوم پایش سکو‌ها و تشدید مقابله با عرضه کالای قاچاق از این بستر تاکید کرد.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق با تأکید بر این نکته که هدف ما هیچگاه مانع‌تراشی و ایجاد اختلال در مسیر کسب و کار‌ها نبوده اظهار داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همواره حامی تولید و تجارت قانونی بوده؛ لیکن با تخلفات عمدی وفق قوانین و مقررات رفتار خواهد شد و در این مسیر لازم است فعالان اقتصادی نیز به مسئولیت حرفه‌ای و قانونی خود عمل کنند.

دهقانی‌نیا، مدیرکل دفتر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این نشست بر لزوم پایش مستمر سکو‌های مجازی توسط گردانندگان آن‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین در فرایند پایش از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد.

وی تصریح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در قبال پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز مسئولیت قانونی داشته و اهمال احتمالی سکو‌ها در عدم پیشگیری از عرضه کالا و ارز قاچاق، مسئولیت ستاد را سنگین می‌کند.

در این نشست نمایندگان سکو‌های مجازی با ارائه گزارش اقدامات خود در پاکسازی این بستر از کالای قاچاق و بیان اینکه جایگزینی کالا‌های تولید داخل با کالا‌های قاچاق در دستور کار قرار دارد، بر تبعیت از قوانین و مقررات و همکاری با اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پیشگیری و مقابله با قاچاق تأکید کردند.

همچنین در این نشست علاوه بر بررسی برخی مسایل و ابهامات موجود در حوزه قوانین و مقررات تجاری و حوزه کسب‌وکار، برگزاری نشست‌های مشترک آتی با گردانندگان سکو‌هایی که به وظایف قانونی و حرفه‌ای خود عمل می‌کنند مورد تأکید قرار گرفت.

در این نشست مقرر شد سکو‌های مجازی ضمن بازنگری و پالایش مجدد سکو‌ها از کالا و ارز غیرمجاز و قاچاق، گزارش اقدامات و نتایج حاصله را ظرف مدت دو هفته به دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ارسال نمایند.

نشست مشترک دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با برخی از گردانندگان سکو‌های مجازی با هدف بررسی میزان تحقق مصوبات جلسه قبل در خصوص پاکسازی فضای مجازی از مبادلات ارز و کالا‌های قاچاق و غیرمجاز در محل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اطلاعات، اتاق اصناف ایران، رییس اتحادیه کسب و کار‌های مجازی نیز در این جلسه حضور داشتند.

 

منبع: فارس

خروج از نسخه موبایل