امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

سال گذشته ۲.۵ میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد

وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت تولید برنج سفید گفت: سال گذشته ۲.۵ میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد.

همچنین بخوانید

به گزارش آرمان اقتصادی، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته ۲.۵ میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد، گفت: با مجموع اقدامات انجام شده تولید برنج سفید در کشور روند افزایشی داشته به طوری که در سال ۱۴۰۰ حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج سفید در کشور تولید شد و در سال ۱۴۰۱ این عدد به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن و در سال گذشته نیز به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش یافت.

وی افزود: در حوزه مکانیزاسیون برنج و بازسازی و نوسازی شالی‌کوبی‌ها، اقدامات خوبی طی این سه سال انجام گرفته که منجر به بهبود کیفی و کاهش ضایعات برنج سفید شده است.

نیکبخت تصریح کرد: درجه کاشت و برداشت مکانیزه برنج با حدود ۱۰ درصد افزایش ظرف سه سال اخیر به ترتیب به ۷۲ درصد و ۹۰ درصد رسیده است.

وی سطح زیر کشت برنج در سال گذشته را ۷۷۰ هزار هکتار عنوان و بیان کرد: امسال نیز در همین حدود، برنج کشت می‌شود. تاکنون حدود ۳۰۰ هزار هکتار برنج کشت شده و کشت این محصول ادامه دارد.

نیکبخت تأمین بذر اصلاح شده از ارقام کیفی و پرمحصول در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، تغذیه گیاهی و مصرف متعادل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه، مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، توسعه روش‌های نوین مانند کشت مکانیزه با نشاکار و خشکه‌کاری در مناطق تحت تنش آبی، برداشت مکانیزه با کمباین‌های ویژه شالیزاری و افزایش سطح رتون را از دلایل افزایش تولید برشمرد.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا