بورسبورس اوراق

افزایش ۱۰۶ درصدی تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

بر اساس گزارش معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، به میزان ۱۰۶ درصد افزایش یافت.

خودروسازی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، گزارش مقادیر تولید، مبالغ فروش و مصرف انرژی صنایع مهم بازار سرمایه که شامل «روند میزان تولید صنایع با اهمیت، وضعیت فروش صنایع، تغییرات مبلغ فروش ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه از نظر ارزش بازار، جزییات مصرف انرژی صنایع بازار سرمایه و نرخ گاز هاب‌های بین‌المللی» می‌شود از سوی معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به همت اداره میز صنعت و رتبه‌بندی ناشران منتشر شد.

روند مقدار تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات

بخش نخست این گزارش به آخرین وضعیت صنعت خودروسازی پرداخته که نمودار ارایه شده، نشان‌دهنده روند تولیدات صنعت خودرو و ساخت قطعات در ۷ سال اخیر است.

در فصل تابستان به سبب تعطیلات تابستانی خودروسازان و اعمال محدودیت در مصرف برق، میزان تولیدات روندی نزولی را در پیش گرفته که این امر موجب عدم نفع برای سهامداران می‌شود.

از سوی دیگر، در فروردین ماه به علت تعطیلات نوروزی با کاهش تعداد روزهای کاری همراه بودیم که این امر باعث روند نزولی تولیدات این صنعت شد.

افزایش ۱۰۶ درصدی مقدار تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه عمدتاً ناشی از افزایش مقدار تولید نمادهای خودرو (افزایش مقدار تولید گروه پژو، تارا و خودروهای تجاری نشده سایت‌ها (در ماه گذشته صفر بوده است) به ترتیب به میزان ۷۲%، ۱۲۰% و ۶، ۶۷۷ دستگاه)، خساپا (افزایش مقدار تولیدخانواده X۲۰۰ (تیبا، کوئیک، ساینا) و وانت ۱۵۱ به ترتیب به میزان ۷۷% و ۱۰۲%)، خپارس (افزایش مقدار تولید گروه ۲۰۰Q به میزان ۸۶%) و خزامیا (افزایش مقدار تولید گروه نیسان به میزان ۱۱۹%) به ترتیب به میزان ۱۰۹%، ۹۹%، ۱۰۱% و ۱۱۹% بوده است.

همچنین دلیل اصلی افزایش میزان تولید و به تبع آن رشد مقدار فروش و درآمد صنعت خودرو و ساخت قطعات ناشی از افزایش تعداد روزهای کاری اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه و اخذ افزایش نرخ بیش از ۴۵ درصدی خانواده پژو پارس، ۱۰ درصدی خانواده هایما و ۲۰ درصدی وانت ۱۵۱ است.

افزایش ۱۰۶ درصدی تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

افزایش ۱۰۶ درصدی تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

روند تولید محصولات شیمیایی در ۷ سال گذشته

همچنین در بخش دیگر این گزارش، روند تولیدات صنعت مواد و محصولات شیمیایی در ۷ سال اخیر مورد بررسی قرار گرفته که بر اساس نمودار ارایه شده در فصل زمستان به سبب اعمال محدودیت در مصرف انرژی گاز، میزان تولیدات از روندی نزولی برخوردار شده است.

افزایش ۱۰۶ درصدی تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

وضعیت مبلغ فروش صنایع بااهمیت بازار سرمایه

در راستای روند صعودی صنعت استخراج کانه‌های فلزی می‌توان به روند صعودی نرخ جهانی سنگ آهن (از ۱۰۸ دلار بر تن در ابتدای ماه به ۱۱۷ دلار بر تن در انتهای ماه رسیده است) به دلیل افزایش تقاضای فولاد در چین و نگرانی از کاهش عرضه‌ی سالانه‌ی فورتسکیو استرالیا، چهارمین تولیدکننده سنگ‌آهن جهان اشاره کرد.

لیست ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه (به همراه درصد تغییرات فروش)

در این بخش از گزارش اعلام شده که از ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه، ۲۸ شرکت با افزایش مبلغ فروش اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ نسبت به فروردین ماه ۱۴۰۳ مواجه بودند که عمدتاً دلیل آن ناشی از افزایش مقدار فروش است.

افزایش ۱۰۶ درصدی تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

جزئیات مصرف انرژی گاز به تفکیک صنایع بازار سرمایه

بر اساس این گزارش، به جز صنایع نیروگاهی و سیمان، آهک و گچ که به ترتیب دارای ۸ و ۲ درصد افزایش در مقدار مصرف انرژی گاز در اردیبهشت ماه نسبت‌های فروردین ماه بوده است.

سایر صنایع بااهمیت انرژی‌بر بازار سرمایه در این ماه دچار کاهش مصرف انرژی گاز شده‌اند.

افزایش ۱۰۶ درصدی تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

سر فصل‌های گزارش مقادیر تولید، مبالغ فروش و مصرف انرژی صنایع مهم بازار سرمایه

بر اساس اطلاعات منتشر شده سر فصل‌های گزارش مقادیر تولید، مبالغ فروش و مصرف انرژی صنایع مهم بازار سرمایه در اردیبهشت ۱۴۰۳ شامل «روند مقدار تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات، روند مقدار تولید صنعت فلزات اساسی، صنعت استخراج کانه‌های فلزی، صنعت فرآورده‌های نفتی، صنعت مواد و محصولات شیمیایی، وضعیت مبلغ فروش صنایع با اهمیت بازار سرمایه، وضعیت مبلغ فروش ماهانه صنایع مهم بازار سرمایه، مقایسه فروش ماهانه صنایع نسبت به ماه گذشته، روند مبلغ فروش دوازده ماهه(TTM) بازار سرمایه و صنایع با اهمیت، وضعیت مبلغ فروش TTM صنایع مهم بازار سرمایه، وضعیت صنایع مهم بازار سرمایه، لیست ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه (به همراه درصد تغییرات فروش)، دلایل تغییرات بالای ۲۰ درصد مبلغ فروش(اردیبهشت ۱۴۰۳ نسبت به فروردین ماه)، جزئیات مصرف انرژی صنایع بازار سرمایه، جزئیات مصرف انرژی گاز به تفکیک صنایع بازار سرمایه، جزئیات مصرف انرژی برق به تفکیک صنایع بازار سرمایه، جزئیات مصرف آب به تفکیک صنایع بازار سرمایه، جزئیات مصرف خوراک در صنعت پتروشیمی و نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها بر حسب ۴ هاب منطقه‌ای» است.

برای مطالعه جزییات این گزارش کلیک کنید.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا