اقتصاد کلان

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

به گفته سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا، از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات تامین شده است.

به گزارش آرمان اقتصادی؛  اصغر بالسینی – سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران – در یک برنامه تلویزیونی از تامین  ۱۵.۵ میلیارد دلاری ارز مورد نیاز واردات طی سه ماهه نخست سال جاری خبر داد. بنابراین برای کالاهای اساسی سه میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار، برای کالاهای تجاری و بازرگانی مبلغ هشت میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار و برای خدمات ۳۲۷ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات دو میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.

همچنین بخوانید

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

وی بیان کرد: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی دو میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۶۱۵ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزان تر پرداخت شد.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا گفت: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی دو میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۶۱۵ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزانتر پرداخت شد.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

بالسینی افزود: تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو»  معادل یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۶۰۸ میلیون دلار، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۷۷۰ میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۴۰۵ میلیون دلار صورت گرفته است. این گروه های صنایع همچنین به ترتیب ۶۶۸، ۱۳۹، ۵۴۰، ۵۱۲ و ۲۳ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز ۳۰ خردادماه سال جاری دریافت کرده‌اند. علاوه بر این گروه ها، چهار میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار ارز نیمایی و ۹۴۲ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

وی ادامه داد: میانگین موزون نرخ ارز یک ماهه منتهی به ۲ تیر، ۳۸ هزار و ۴۸۶ تومان برای دلار، ۴۱ هزار و ۱۵۶ تومان برای یورو، ۱۰ هزار و ۴۷۹ تومان برای درهم و ۵۳۰۰ تومان برای یوآن، ۴۲۸ تومان برای روبل و ۱ هزار و ۱۷۱ تومان برای لیر محاسبه شده است.

گفتنی است؛ امروزدوم تیرماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۶ هزار و ۱ تومان، یورو با نرخ ۴۹ هزار و ۱۹۳ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۵۲۶ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۹۵۲ تومان، یورور با نرخ ۴۵ هزار و ۹۳۲ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۶۹۵ تومان بود.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا