امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

افزایش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی با استفاده از نهال گواهی‌شده

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: استفاده از نهال گواهی شده هم زمان با تقویت اقدامات ترویجی، آموزشی و دانش‌افزایی باغداران سبب افزایش ۳۰ درصدی تولید می شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، محمدمهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی ارکان اساسی در باغداری برای تولید تجاری میوه استفاده از نهال مرغوب، سالم قوی و مطمئن است که رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند فرهنگ‌سازی است.

وی با تاکید بر این موضوع که استفاده از نهال سالم، با اصالت و استاندار می‌تواند زمینه بهره‌وری باغات و افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید را در پی داشته باشد، افزود: برای دستیابی به اهداف طرح‌های ارتقای باغات درجه سه و دو به باغات درجه یک و مدرن و همچنین احداث باغات جدید و برای رفع نقایصی نظیر عملکرد پایین، عدم کشت ارقام مناسب با نیاز فعلی بازار، تولید محصول با ضایعات زیاد (میوه‌های بدون کیفیت)، دوره بلوغ رویشی طولانی (۳ تا ۵ سال) تولید نهال گواهی شده در دستور کار این معاونت قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سال گذشته ظرفیت تولید ۶.۵ میلیون نهال گواهی شده در کشور وجود داشت که بنا به تقاضای بازار و عدم آشنایی باغداران با مزایای این نهال، تنها ۶۵۰ هزار نهال گواهی شده با لیبل آبی تولید و توزیع شده است.

برومندی با اشاره به اینکه نهال گواهی شده برای رفع کاستی‌های باغداری کشور با بکارگیری روش‌های فناوری شده تولید می‌شود، افزود: در تولید این نوع نهال، سالم‌سازی و اصالت ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار است که توسط زنجیره تولید نهال گواهی شده زیر نظر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس علاوه بر توجه به توسعه زیرساخت‌ها، افزایش و تنوع‌بخشی به تولید این نوع نهال، توجه به آموزش و ترویج مزیت‌های آن در سطوح مختلف بهره‌مندی از مزایای نهال گواهی شده را امکان‌پذیر می‌سازد.

برومندی تاکید کرد: در این راستا با راهبری و حمایت معاونت امور باغبانی زیرساخت‌های لازم در کشور توسط بخش خصوصی مورد سرمایه‌گذاری قرار گرفته و هم‌اکنون ۱۴ باغ مادری و ۷۰ مرکز کشت بافت و با همکاری نهالستان‌های پیشرو حلقه‌های زنجیره تولید نهال گواهی شده را تشکیل داده‌اند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین اضافه کرد: سال گذشته کل نهال تولید شده در نهالستان‌های مجوز دار به صورت خود اظهاری ۶۸ میلیون اصله با لیبل سفید بوده است. خوشبختانه با همکاری‌های نزدیک مؤسسه آموزش و ترویج، مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، سازمان حفظ نباتات، صندوق حمایت از توسعه نهال و با محوریت معاونت امور باغبانی برنامه‌ها، راهکارها و اقداماتی در جهت افزایش آگاهی‌های فنی باغداران و کشاورزان در حال پیگیری است.

وی یادآور شد: در این خصوص طی برنامه ۵ ساله هفتم مقرر است تولید ۷۰ میلیون نهال گواهی شده در کشور عملیاتی شود. در این رابطه حمایت مالی از باغات مادری و تأمین یارانه نهال به میزان کافی و به هنگام می‌تواند به پایداری و توسعه باغات مادری بیانجامد.

برومندی عنوان کرد: سال گذشته با هدف افزایش ضریب نفوذ نهال گواهی شده بین بهره‌برداران کشور ارتقای دانش فنی مدیران، کارشناسان و مروجان کشور در زمینه نهال (برگزاری نشست‌های تخصصی – توجیهی غیرحضوری ویژه عوامل، اجرایی بازدید ترویجی از باغات مادری) اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی عمومی (تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و برگزاری دوره‌های آموزشی – مهارتی برای باغداران)، ایجاد کانون‌های تخصصی توسعه و ترویج نهال گواهی شده، دانش افزایی، ارتقا و ترمیم مهارت باغداران در قالب برنامه «اقدام سریع برای ترویج نهال گواهی شده» اجرا شد که مورد استقبال کم‌نظیر مخاطبان و تولید کنندگان قرار گرفت و اثرات مثبت و بیش از انتظار در در پی داشت.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا