خودروصنعت، معدن، تجارت

تا پایان فروردین قیمت جدید خودروها را اعلام می‌کنیم

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی رئیس شورای رقابت با اشاره به وصول درخواست افزایش قیمت خودرو ابراز امیدواری کرد که شورای رقابت تا پایان فروردین ماه در این مورد جلسه شورا را برگزار کند.

رضا شیوا به اقتصادنیوز گفت: خودروسازان اخیر درخواستی برای اصلاح قیمت برخی محصولات خود به شورای رقابت ارسال کرده‌اند که در نظر داریم جلسه‌ای را تا دو هفته آینده برای بررسی درخواست آنها برگزار کنیم.

رئیس شورای رقابت افزود: خودروسازان معتقدند که صنعت خودرو ایران در حال حاضر با توجه به فعالیت چند خودروساز از حالت انحصاری بیرون آمده است اما ما معتقدیم که هنوز در تولید خودروهای زیر ۱۵۰۰ سی‌سی انحصار وجود دارد و خودروسازان داخلی نتوانسته‌اند این انحصار را از بین ببرند.

پیش از این داود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران به اقتصاد نیوز با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تا کنون هیچ مجوز افزایش قیمتی برای خودروسازان صادر نشده، گفته بود: واحدهای تولید کننده خودرو هم اکنون برخی خودروها را با ضرر و کمتر از قیمت تمام شده وارد بازار می کنند که به نظر می‌رسد بهتر است در قیمت آنها اصلاحاتی صورت گیرد.

او در خصوص میزان افزایش قیمت‌ها در سال ۹۵ افزوده بود: در سال ۹۳ شورای رقابت با افزایش ۳ درصدی قیمت خودروها موافقت کرد که به نظر می‌رسد با توجه به تثبیت قیمت در دو سال گذشته بهتر است برای سال ۹۵ افزایش قیمتی متناسب با واقعیت‌های اقتصادی خودروسازان در نظر گیرد.

از نظر مدیر عامل ایران خودرو در دهه ۶۰، تثبیت قیمت خودرو در طول سال‌های گذشته و دخالت برخی نهادهای قیمت‌گذاری سبب شده برخی خودروسازان بزرگ ما ضرری در حدود ۵ هزار میلیارد تومان به خود ببینند و امروز به جایی برسند که توانایی پرداخت حقوق کارگران خود را نداشته باشند و در به در به دنبال منابع مالی بوده تا هزینه‌های جاری خود را بپردازند.

میرخانی گفته بود: سوال ما از شورای رقابت این است که در کجای دنیا دولت‌ها کالایی را که انحصاری نامیده می‌شود، قیمت‌گذاری می‌کنند؟ آیا دولت آمریکا برای گوشی های اپل که انحصاری است، به تعیین قیمت می‌پردازد؟

مشاور انجمن خودروسازان افزوده بود: شورای رقابت اعلام کرده اگر خودروسازان دو درصد بهره‌وری را در واحدهای خود به دست نیاورند، دو درصد از قیمت خودرو‌های تولیدی آنان کم خواهد کرد یا اینکه در صورت بالا نبردن کیفیت به کاهش قیمت محصولات آنها دست خواهد زد. سوال اینجاست که آیا شورای رقابت متولی بهره‌وری و کیفیت است که بخواهد در این خصوص تصمیم بگیرد؟
مشاور انجمن خودروسازان گفته بود: درخواستی که اخیرا از سوی خودروسازان به شورای رقابت ارسال شده در حقیقت می‌خواهد تورم انباشه تولید طی دو سال گذشته را در قیمت‌های سال ۹۵ اعمال کند. در حقیقت خودروسازان با این افزایش قیمت قصد دارند تثبیت قیمت‌ها در دو سال گذشته و نرخ تورم تولید در سال ۹۳ و ۹۴ را جبران کنند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا