آموزشآموزش بورس

کدال چیست؟

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آرمان اقتصادی، یکی از بازار‌های مناسب برای سرمایه گذاری بازار بورس اوراق بهادار است. سرمایه گذاری در این بازار نیازمند اطلاعات و همچنین تحلیل‌ها سطح کلان و خرد نسبت به شرکت‌های ثبت شده در بورس اوراق بهادار است.

یکی از ابزار‌هایی که می‌تواند به جمع آوری اطلاعات و آگاهی درخصوص وضعیت و فعالیت‌های شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران کمک کند، سامانه‌ای به نام کدال است که در زیر درباره آن توضیح داده می‌شود.

کدال در واقع مخفف عبارت انگلیسی Comprehensive DataBase Of All Listed Companies بوده که به معنای سامانه یا پایگاه اطلاعات جامع شرکت‌های پذیرفته شده (فهرست شده در بورس) است.

در واقع سازمان بورس اوراق بهادار ایران همانند بسیاری از بازار‌های سرمایه و بورس دنیا اقدام به ایجاد یک سامانه یا درگاه آنلاین کرده است که براساس مواد قانونی قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذر ۱۳۸۴)، از حقوق سرمایه گذاران بورس حمایت کند.

هدف از ایجاد و راه اندازی سامانه کدال که نزدیک به ده سال است راه اندازی شده است، ساماندهی، حفظ و نگهداری و انتشار الکترونیکی اطلاعات مالی و اطلاعات مربوط به سهام (مجامع و …) شرکت‌های ثبت شده در بورس اوراق بهادار ایران می‌باشد.

انتهای پیام/

 

منبع

میزان

  کد خبر
104836
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *