بورسبورس اوراق

۴ عاملی که بورس را بالا می‌کشد

بورس اوراق بهادار تهران بعد از جهش های خیره کننده در ماه‌های پایانی سال گذشته اکنون روند طبیعی و منطقی را طی می‌کند که به گفته یک فعال بازار سرمایه در صورت افزایش قیمت‌های جهانی، رشد اقتصادی، اصلاح برخی بخش‌های اقتصادی بورس تهران می‌تواند جهش‌های قابل ملاحظه‌ای در سال جدید تجربه کند.

علی صادقین – کارشناس ارشد بازار سرمایه – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به ارزیابی وضعیت فعلی بورس پرداخت و گفت:اگر بازار سرمایه را به عنوان نمادی از وضعیت کلان اقتصادی کشور در نظر بگیریم که وضعیت اقتصادی را در شرایط مختلف نشان می دهد و اخبار و شایعات را در دل خود جای می دهد، می توان گفت که این بازار از سه ماه گذشته در جریان اخبار مثبت در خصوص انعقاد قراردادهای جدید قرار گرفت و مثبت شد.

وی افزود:بنابراین وضعیتی که بازار سرمایه نشان می دهد وضعیت متفاوتی از بخش های مختلف نبوده و رشدی که در این مدت در بازار سرمایه اتفاق افتاده به واسطه رشد برخی بخش های اقتصادی همچون بخش خودرو، قطعات، تجهیزات، زیر ساخت‌ها و پیمانکاری‌ها بوده است.

وی به اولین عامل رشد بورس در سال جاری اشاره کرد و در ادامه گفت: رشد بازار سرمایه علاوه بر تبعیت از وضعیت کلان اقتصادی، تابع متغیرهای دیگر همچون قیمت‌های جهانی به خصوص نفت است بنابراین باید گفت انتظار برای رشد بیشتر در بازار سرمایه منوط به حوزه بین الملل بوده و باید در این حوزه شاهد انتشار اخبار مثبت در خصوص قیمت‌های جهانی نفت، فلزات اساسی، کانی های فلزی و پتروشیمی باشیم.

صادقین دومین عامل را رشد اقتصادی دانست و توضیح داد: عامل دوم تاثیر گذار در رشد بورس، رشد اقتصادی است زیرا در سال جاری پیش بینی رشد اقتصادی ۵ درصدی را داریم که اگر محقق شود شرکتها با فروش، رونق بیشتر و اخبار مناسب مواجه می شوند، لذا می توان پیش بینی کرد که در یک روند یکساله سهامداران منتفع شوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه عامل سوم را اصلاحات برخی بخش های اقتصادی دانست و تصریح کرد: عامل سوم تاثیر گذار در رشد بورس در سالجاری مربوط به اصلاحات در برخی بخش ها به خصوص حوزه امور مالی، بانکی و موسسات پولی است زیرا این بخش ها نیاز به یک اصلاح ساختار دارد که اگر در سال جدید اتفاق بیافتد باعث رشد حجم معاملات آنها یا بنگاه های مشابه می شود و قطعا تاثیر قابل ملاحظه‌ای در رشد سهام این شرکتها دارد، بنابراین با این اقدام می توان گفت که رشد قابل ملاحظه ای در شرکتهای این گروه خواهیم داشت.

صادقین در ادامه به عامل تاثیر گذار بعدی اشاره کرد و افزود: عامل چهارم تاثیر گذار در روند صعودی بورس این است که سرمایه گذار خارجی برای ورود به بازار سرمایه چه اقدامات عملی انجام می دهد زیرا اگر نقدینگی علاوه بر بازیگران داخلی توسط خارجی ها وارد بازار سرمایه شود، به رشد شاخص و بازار سرمایه کمک می کند.

به گفته وی در حال حاضر روند حرکتی بورس تهران طبیعی بوده و به دلیل اصلاح گروه‌هایی است که در ماه های گذشته بیش از حد معمول رشد کردند این در حالی است که با وجود اخبار مثبت و اقدامات عملی انجام شده باز هم احتمال روند رشد بلندمدت در گروه‌هایی که رشد کردند، قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه انتظار رشد تا پایان سال در بازار سرمایه وجود دارد، عنوان کرد: در صورتی که قیمت های جهانی نفت و فلزات اساسی افزایش پیدا کند، جهش قابل ملاحظه ای در بازار سرمایه مشاهده می شود، در غیر اینصورت بورس تهران رشد آهسته و ملایمی را تا پایان سال طی خواهد کرد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا