بانکبانک و بیمه

تخلف اصلی مدیران موسسات غیرمجاز

 


عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، در پاسخ به اینکه تخلف اصلی مدیران و مسئولان موسسات غیرمجاز چیست؟، گفت: متاسفانه تخلف اصلی در خصوص شکل گیری این موسسات غیرمجاز را وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت مرتکب شده زیرا اجازه ایجاد چنین موسساتی را داده است.

به‌گزارش آرمان اقتصادی (ecoideal)،«شهاب الدین بی مقدار» با اشاره به روند ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز، به ایرنا گفت: اقدام های خوبی برای بهبود شرایط موسسات مالی و اعتباری و احقاق حق مردم از سوی بانک مرکزی انجام گرفته است.

بی مقدار با بیان اینکه تسریع در احقاق حق مردم در موضوع موسسات غیرمجاز نیازمند منابع مالی کافی است، تصریح کرد: سران قوا اکنون رقمی در حدود ١١ هزار میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته اند که تا شناسایی اموال این موسسات با این اعتبار حق و حقوق مردم پرداخت شود.
وی با تاکید بر اینکه تاکنون روند پرداخت سپرده های مشتریان از سوی بانک مرکزی مناسب بوده است، تصریح کرد: طبق اذعان مسئولان بدهی مشتریان تا ٢٠٠ میلیون تومان تاکنون پرداخت شده است که این نشان از جدیت بانک مرکزی در تسویه بدهی این موسسات به مردم دارد.
بی مقدار درباره اینکه برخی سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز معتقد به دریافت سود سپرده های خود یه شیوه قبل هستند، گفت: این موضوع شدنی نیست زیرا این موسسات در گذشته نیز طبق قانون سود پرداخت نکرده اند بلکه برای جذب مشتری بیشتر سود بالاتر نیز پرداخت کرده اند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این سوال که روند شناسایی اموال موسسات غیرمجاز در چه مرحله ای است، تصریح کرد: بانک مرکزی در این حوزه ابزاری ندارد و دستگاه های دیگر مانند قوه قضاییه باید در شناسایی این اموال برای تسریع در ساماندهی این موسسات همکاری کند.
وی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که در پرونده موسسات مالی غیرمجاز دخیل هستند، اموال به دست آمده را به نام خود نکرده اند، افزود: مردم باید در شناسایی این نوع اموال کمک حال بانک مرکزی باشند.
بی مقدار در پاسخ به اینکه تخلف اصلی مدیران و مسئولان موسسات غیرمجاز چیست؟، گفت: متاسفانه تخلف اصلی در خصوص شکل گیری این موسسات غیرمجاز را وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت مرتکب شده زیرا اجازه ایجاد چنین موسساتی را داده است.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، یادآور شد: تاکنون ٩٨ درصد سپرده گذاران در بسیاری از موسسات مالی غیرمجاز به حق خود رسیده اند و بقیه نیز با روند فعلی به طور حتم به سپرده خود خواهند رسید از این رو روند فعلی امیدوار کننده است.
ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز از ابتدای دولت یازدهم در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت به شکلی که مرداد ماه امسال ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی از پایان ساماندهی موسسات غیرمجاز خبر داد و گفت: دیگر تا پایان امسال شاهد فعالیت هیچ موسسه غیرمجازی نخواهیم بود.
در آخرین اقدام بانک مرکزی برای ساماندهی موسسات غیرمجاز در مجموع بانک مرکزی با تصمیم کمیته منتخب سران سه قوه در مجموع ۱۱ هزار میلیارد تومان خط اعتباری برای پرداخت به سپرده گذاران تعاونی های منحله فرشتگان، افضل توس، آرمان وحدت و البرز ایرانیان به بانک ها و موسسات اعتباری عامل اختصاص داد تا ۹۸ درصد از سپرده گذاران این موسسات تعیین تکلیف شوند.

 

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا