صنعت، معدن، تجارت

از مشارکت بخش‌خصوصی ایران و فرانسه حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه با اشاره به رشد سه برابری مبادلات تجاری ایران و فرانسه در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۶، گفت: از مشارکت بخش خصوصی دو کشور با محوریت اتاق ایران حمایت می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از اتاق ایران، محمد جواد ظریف در همایش اقتصادی ایران و فرانسه که در محل اتاق بازرگانی ایران در تهران برگزار شد،  تاکید کرد که وزارت خارجه‌ ایران و فرانسه زمینه همکاری بخش خصوصی دو کشور را فراهم می‌کنند.

وی گفت: برگزاری اولین نشست کمیسیون که بعد از سفر جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به پاریس در بهمن ماه ۱۳۹۴ و با سفر همکاری گرامی جناب آقای «آیرو» وزیر محترم امور خارجه فرانسه به ایران انجام شد، بیانگر وجود اراده سیاسی در دو کشور برای ارتقاء روابط دو جانبه به ویژه در توسعه مناسبات اقتصادی است.

وی اظهار کرد: میزان مبادلات تجاری دو کشور در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۶ به بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو رسیده است که نسبت به سال گذشته سه برابر رشد را نشان می‌دهد. با این وجود، حجم مبادلات متناسب با ظرفیت‌های موجود نیست.

ظریف ادامه داد: شرایط جدید پسابرجام، فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید را برای هر دو کشور فراهم ساخته تا روابط اقتصادی دوجانبه را در فضایی آرام و مناسب‌تر گسترش دهند.

وی گفت: خوشبختانه در سایه امنیت موجود در کشور، این امکان برای فعالین اقتصادی ایران و فرانسه به وجود آمده است تا بیش از پیش همکاری‌ها را رونق بخشند. طبیعی است که وزارت امور خارجه‌های دو کشور در این زمینه بسترهای سیاسی و اقتصادی لازم را فراهم می‌کنند و کار اصلی بر عهده کارآفرینان، تجار و بازرگانان و صنعتگران و مسئولان محترم بنگاه‌های اقتصادی است تا از این فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کنید.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در عرصه پر رقابت اقتصاد جهانی، روند همگرایی و همکاری‌های اقتصادی با کشورها، با چالش‌های ناشی از تحولات سیاسی در ایالات متحده و اتحادیه اروپا مواجه شده است.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک همکار و شریک قابل اتکا و با ثبات، آماده همکاری‌های اقتصادی دراز مدت و پایدار و مبتنی بر منافع مشترک با کشورهای اروپایی است.

وی تصریح کرد: قطعاً در این مسیر، کنشگران اقتصادی در بخش خصوصی، جایگاه ویژه‌ای دارند که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

به گفته ظریف، اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا، محور اصلی راهبرد ملی توسعه اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران برای دهه‌های آتی است. با توجه به این مولفه‌ها، شرکای اقتصادی ما می‌توانند روی این اصول با ثبات و بلند مدت، برنامه‌ریزی کنند.

او اظهار کرد: مزیت‌های فراوان ایران برای همکاری اقتصادی بر هیچ کس پوشیده نیست.

این مقام مسئول کشورمان گفت: مهم‌ترین مزیت بازار ایران، امنیت بی نظیر ناشی از حضور و مشارکت مردم در صحنه سیاسی، اقتصادی و فن‌آوری کشور است که نه تنها امنیت ایران را در محیطی نا امن تضمین نموده و تلاش‌های افراطیون برای تهدید امنیت ایران را ناکام گذاشته، بلکه پویایی علمی و اقتصادی ایران را در برابر هر گونه فشار احتمالی خارجی تضیمن کرده است.

به گفته ظریف، افزون بر این، منابع غنی طبیعی، موقعیت جغرافیایی و امکانات ترانزیتی، جمعیت جوان با تحصیلات بالا، رشد علمی قابل توجه، پیشرفت وسیع در عرصه‌های توسعه ملی و همچنین قابلیت بالا در مدیریت بحران‌های اقتصادی، ایران را به عنوان شریکی قابل اعتماد برای همکاری اقتصادی به ویژه در حوزه تولید مشترک برای بازارهای داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مطرح می‌نماید.

وی ادامه داد: همه می دانیم در گذشته نزدیک، تورم بالای ۴۲ درصد همراه با رشد منفی ۶.۹ درصدی به گونه‌ای مدیریت شد که در مدت کوتاهی به تورم تک رقمی کمتر از ۹ درصد و رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی، که نوید بخش چشم‌اندازی بسیار روشن برای اقتصاد ایران است، رسیده‌ایم. بخش قابل توجهی از این دستاوردها در دوران تحریم‌های ظالمانه صورت گرفته که موید سیاست‌های صحیح اقتصادی دولت ایران است.

او تصریح کرد: در چارچوب برنامه ششم توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، حوزه‌های نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل و ترانزیت، علم و فناوری و صنعت دانش بنیان، صنایع معدنی، توسعه منابع آب و … در اولویت هستند. این خود ظرفیت مناسبی را برای توسعه همکاری اقتصادی ایران و شرکایش ایجاد می‌کند.

ظریف ادامه داد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی به گسترش مشارکت بخش خصوصی با محوریت اتاق بازرگانی در تعاملات اقتصادی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. ضروری است اتاق‌های مشترک دو کشور تقویت شوند و به ویژه توصیه می‌کنم در کنار پروژه‌های بزرگ، به پروژه‌های کوچک و متوسط، توجه خاصی داشته باشیم. تلاش وزارت امور خارجه همواره معطوف به این بوده است که بستر لازم را برای همکاری‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای مختلف فراهم نماید و از هیچ کوششی در این زمینه فروگذار نخواهد کرد.

او گفت: همان‌گونه که اشاره شد برجام برای همه کشورها از جمله ایران و فرانسه فرصت ساز بوده است و فعالان اقتصادی فرانسوی، به اهمیت این موضوع واقف بوده و در این مسیر گام برداشته‌اند. پس از توافق برجام، شرکت‌ها و کشورهای زیادی علاقه‌مندی خود را برای فعالیت در بازار ایران نشان داده و مطمئن هستم همکاری دو کشور، دارای منافع عدیده‌ای برای دو طرف خواهد بود.

وی تصریح کرد: این فرصت‌ها باید در جهت انتفاع همه مورد بهره‌برداری قرار گیرد. گرچه احتیاط‌های بی‌مورد برخی از بانک‌های بزرگ اروپایی، سبب محدود شدن بهره‌وری حداکثری شده، اما اطمینان دارم با تلاش و اطمینان بخشی دولت فرانسه به عنوان طرف مهم ۱+۵ و ورود بانک‌های بزرگ و معتبر به این روند، توسعه بیش از پیش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را شاهد خواهیم بود.


منبع:مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا