ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

آخرین خبرها از ورود آیفون جدید به ایران

قیمت‌های تازه‌ترین محصول شرکت اپل در بازار ایران در حالی روند کاهشی به خود گرفته که ظاهرا استقبال از این محصول نسبت به محصولات قبلی این شرکت بسیار کم‌رنگ بوده است.

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، حدود یک هفته از ورود آیفون SE به بازار ایران می‌گذرد و با وجود قیمت بالایی که برای این محصول در نظر گرفته شده بود طی این مدت به طور دائم قیمت این گوشی پایین آمده و روند کاهشی قیمت آن همچنان ادامه دارد.

این گوشی که در بازارهای جهانی با قیمتی معادل ۳۹۹ تا ۴۹۹ دلار ارائه می‌شود در ابتدای ورود به بازار ایران قیمتی معادل سه میلیون تومان داشت. این اتفاق در شرایطی رخ داده بود که ویژگی بارز محصول جدید اپل قیمت نه چندان بالای آن بود.

میثم دادخواه – کارشناس اتحادیه تجهیزات مخابراتی – در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با وضعیت استقبال مردم از این محصول، تاکید کرد: استقبال ایرانیان از آیفون جدید چندان زیاد نبوده و این موضوع در بازار هم کاملا محسوس است و شاید کاهش قیمت این مدل تا حدی به بحث عدم استقبال مردم باز گردد.

وی در عین حال متذکر شد: همچنان بخشی از اولین پارت وارد شده آیفون‌های جدید به فروش نرفته و آنچه امروز با قیمت کاهش یافته به فروش می‌رسد همان محصولی است که هفته گذشته با قیمتی حدود سه میلیون تومان فروخته می شد.

این کارشناس با بیان اینکه معمولا در چند هفته اول ورود محصولات اپل به کشور حبابی در زمینه قیمت‌های آنها وجود دارد و پس از این مدت قیمت این محصولات به تدریج واقعی می‌شود، متذکر شد: البته در موارد قبلی معمولا حدود یک ماه طول می‌کشید که این حباب بشکند اما در مورد آیفون SE به نظر می‌رسد این روند با سرعت بیشتری دنبال می‌شود و به طور کلی کار منطقی آن است که خریداران به جای آنکه پول حباب بپردازند مدتی دست نگه دارند تا قیمت‌ها واقعی شود.

دادخواه در ارتباط با قیمت فعلی این آیفون نیز گفت: اکنون می‌توان یک آیفون SE شانزده گیگ را با قیمتی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز خریداری کرد که این رقم در خصوص آیفون‌های ۶۴ گیگ به حدود دو میلیون و ۱۰۰ تومان می‌رسد.

این کارشناس در ارتباط با دلایلی که موجب استقبال کم‌رنگ از محصول جدید کمپانی اپل شده نیز عنوان کرد: به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از این موضوع به قدرت خرید در بازار موبایل مربوط می‌شود چرا که به طور کلی قدرت خرید در این بازار کاهش یافته اما می‌توان دلایل دیگری هم ذکر کرد، به عنوان مثال ظاهر این گوشی شباهتی به گوشی‌های قدیمی دارد و ال‌سی‌دی آن به نسبت کوچک است که همین موضوعات می‌تواند باعث استقبال کمتر مشتریان از این محصول جدید شود.

افشار فروتن – رییس انجمن فروشندگان سیم کارت، گوشی موبایل و تجهیزات جانبی – نیز در این باره به ایسنا، گفت: با توجه به آنکه مدت چندانی از ورود این گوشی به بازار ایران نمی‌گذرد طبیعی است که قیمت آن نیاز به تثبیت داشته باشد. طبق تجربه نیز معمولا قیمت گوشی‌ها در ابتدای ورود به بازار کمی بیشتر است و به مرور زمان این قیمت‌ها کاهش یافته و ثابت می‌شود.

وی در عین حال تاکید کرد: البته به غیر از مبحث قیمت باید به این نکته هم توجه کرد که آیا از نظر ظاهر و کاربری هم این گوشی می‌تواند رضایت مشتریان بازار ایران را جلب کند.

فروتن در ارتباط با قیمت‌های فعلی آیفون SE‌ در بازار ایران نیز اینگونه عنوان کرد که در حال حاضر بسته به مدل گوشی قیمت آیفون‌های جدید بین دو میلیون و ۲۰۰ تومان تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا