صنعت، معدن، تجارتمعدن

سنگ‌آهن ایران بازهم صعودی شد

شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران بار دیگر روند صعودی به خود گرفت و با افزایش دو دلار و ۳۱ سنت، به ۵۴ دلار و ۵۰ سنت رسید.

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی ، بازار جهانی سنگ آهن و بیشتر مواد و صنایع معدنی در سال گذشته میلادی وضعیت خوبی نداشت و درگیر رکود بود؛ رکودی که در برخی حوزه‌ها از جمله سنگ آهن پیش‌بینی می‌شد که تا دو سال بعد از آن هم ادامه داشته باشد.

سنگ آهن در این میان با افت شدید قیمت روبرو شد و در هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۵ قیمت آن به زیر ۴۰ دلار رسید و شاخص قیمت سنگ آهن ایران نیز به تبع همین موضوع به حدود ۳۵ دلار تنزل یافت.

همچنین بخوانید

پیش از این دلیل اصلی کاهش قیمت سنگ آهن از سوی کارشناسان، کاهش رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ آهن و کاهش تقاضا برای سنگ آهن در دنیا اعلام شده بود.

کارشناسان همچنین پیش‌بینی می‌کردند که تغییر عمده‌ای در بازار سنگ آهن جهانی تا حدود سال ۲۰۱۷ رخ ندهد، اما در هفته‌های پایانی سال گذشته میلادی روند صعودی قیمت سنگ آهن آغاز شد و با کمی نوسان در هفته‌های اخیر رکورد ۶۰ دلار را هم زد.

اما پس از افت دوباره، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در حدود عدد ۵۲ دلار قرار گرفت که در هفته گذشته با قرار گرفتن این شاخص در روند صعودی، به ۵۴ دلار و ۵۰ سنت افزایش یافت.

به نظر می‌رسد که افزایش قیمت سنگ‌آهن، ناشی از افزایش قیمت فولاد چین است که پس از خبر کاهش تولید فولاد چین در سال جاری اتفاق افتاد.

در عین حال برخی کارشناسان معتقدند که با توجه به مازاد عرضه سنگ آهن در بازار جهانی، این افزایش قیمت موقتی بوده و باز هم شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.

بر اساس اعلام موسسه بین‌المللی متال بولتن، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در هفته پیش از این برابر ۵۲ دلار و ۱۹ سنت بوده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا