امور زیربناییراه و ساختمان

آمار معاملات خانه‌های کلنگی در پایتخت + قیمت

بازار خانه‌های کلنگی بالای ۳۰ سال ساخت در شهر تهران نشان می‌دهد در منطقه یک به عنوان توسعه یافته ترین منطقه تهران خرید و فروش بسیار کند شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تحولات بازار خانه‌های کلنگی در پایتخت نشان می‌دهد در شمال شهر تهران کمتر شاهد خرید و فروش املاک کلنگی هستیم که قیمت بالای زمین این مناطق از یک طرف و ساخت و ساز سال‌های اخیر از طرف دیگر باعث شده تا کمتر خانه بالای ۳۰ سال در شمال تهران باقی بماند. همچنین مناطق شمال شهر سهم قابل توجهی از ۲۴۰ هزار واحد مسکونی خالی تهران را به خود اختصاص داده‌اند و تا یافتن مشتری برای این واحدها سرعت ساخت و سازهای جدید کم شده است.

قیمت خانه های کلنگی در پایتخت

همچنین بخوانید
محله متراژ قیمت (تومان)
اتابک ۷۵ متر ۱۱۵ میلیون
کارون ۹۳ متر ۱۶۵ میلیون
خاک سفید ۶۷ متر ۹۵ میلیون
شوش شبیر ۱۵۶ متر ۲۴۷ میلیون
هفده شهریور ۱۸۰ متر ۲۲۵ میلیون
امامزاده حسن ۵۲ متر ۱۰۰ میلیون
بلورسازی ۸۴ متر ۱۶۸ میلیون
جوادیه ۹۰ متر ۱۳۳ میلیون
سبلان شمالی ۹۳ متر ۱۰۰ میلیون
بهارستان ۹۹ متر ۱۹۳ میلیون
تهران نو ۸۱ متر ۱۴۵ میلیون
تهرانسر ۹۱۹ متر یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون
ستارخان ۷۶ متر ۲۷۸ میلیون
نارمک ۱۰۰ متر ۸۵۰ میلیون
فردوسی ۷۱ متر ۲۶۰ میلیون
نیروی هوایی ۳۱۵ متر ۷۵۶ میلیون
حکمت ۱۰۰ متر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون
دربند ۴۵۳ متر ۸۰۰ میلیون

از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ فروردین ۶۶۶ مورد خانه بالای ۱۳ سال ساخت در تهران به فروش رسیده که سهم منطقه یک تنها ۱۴ مورد بوده و مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، نیز به ترتیب ۶۱، ۲۲، ۵۱ و ۸۰ مورد را به خود اختصاص داده‌اند. در شهر تهران طی ماه‌های آذر، دی، بهمن، اسفند، به ترتیب ۲۳۸۰، ۵۸۹۹، ۲۷۹۱ و ۹۹۳ مورد خرید و فروش خانه‌های بالای ۱۳ سال انجام شده است. اغلب خانه‌های بالای ۱۳ سال ساخت فروش رفته در این مناطق کمتر از ۲۰ سال قدمت دارند؛ خانه‌هایی که قاعدتا نباید کلنگی محسوب شوند.

با این‌که پیش‌بینی می‌شد با امضای برجام بازار خرید و فروش خانه‌های کلنگی واکنش نشان دهد بررسی‌ها حاکی از آن است که معاملات این بازار هنوز گرم نشده است.

متوسط قیمت خانه‌های کلنگی تهران بسته به محله، شرایط قدرالسهم، ابعاد و موقعیت شمالی یا جنوبی بودن زمین بین حدود ۱.۵ تا ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع است. با این حال خانه‌هایی با ارزش کمتر از ۱.۵ و بالاتر از ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع نیز وجود دارد.

چرخه تبدیل خانه‌های کلنگی به آپارتمان‌های نوساز سبب شده است تا هر اندازه عرضه آپارتمان‌های نوساز در شهر افزایش پیدا می‌کند، عرضه خانه‌های کلنگی کاهش یابد. همین امر نسبت قیمت آپارتمان نوساز و کلنگی را به نفع خانه‌های کلنگی تغییر می‌دهد اما خوشحالی مالکان خانه‌های کلنگی به دلیل رکود مسکن ادامه نیافت.

اما طی ماه‌های اخیر با امضای برجام و پیش‌بینی عمومی از رونق مسکن در سال ۹۵ انتظار می‌رفت بازار خانه‌های کلنگی اولین واکنش‌ها را نسبت به این مساله نشان دهد ولی بررسی‌ها حاکی از این است که پایین آمدن ارزش افزوده بخش ساختمان طی ۲.۵ سال اخیر باعث شده تا تمایل سازندگان به خرید خانه‌های کلنگی کاهش یابد؛ تا جایی که طی دو سه سال اخیر سهم مالک و سازنده در قراردادهای مشارکتی که قبلا ۶۰-۴۰ به نفع مالکان بود به ۵۰-۵۰ رسیده است.

سیر صعودی ارزش افزوده بخش ساخت و ساز بخصوص در دولت‌های نهم و دهم باعث شد تا نوعی تعریف جدید از خانه‌های کلنگی ارایه شود؛ تا جایی که هم‌اکنون خانه‌های ۱۳ سال به بالا هم بعضا در این چارچوب تعریف می‌شوند و سرنوشت خود را به دست پتک کارگران می‌سپارند که به گفته‌ی عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی هیچ کشوری با سرمایه‌های خود چنین کاری نمی‌کند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا