صنعت، معدن، تجارتمعدن

ریسک پذیری بالا در معادن/ اکتشاف بایدسیستماتیک باشد

دبیرکل انجمن سنگ ایران گفت: ریسک پذیری و هزینه سرمایه گذاری در بخش معادن کشور بسیار بالاست.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، احمد شریفی در برنامه «کالای ایرانی» رادیو اقتصاد افزود: میزان سرمایه گذاری و فعالیت های علمی از جمله مشکلات اساسی در حوزه معادن ایران است.

وی همچنین اظهارداشت: متاسفانه در حال حاضر اقدامات علمی اکتشافی در بخش معادن سنگ های تزئینی کشور انجام نمی شود.

دبیرکل انجمن سنگ ایران گفت: بررسی های دور سنجی و تحلیل داده ها از طریق هوابرد و فضا برد، بررسی کامل زمین شناسی و تحلیل های محیط رسوبی، استفاده از روش های ژئوفیزیکی مانند جی پی آر یا رادار نفوذی وبسیاری موارد دیگر در بخش معادن سنگ های تزئینی دنیا با قوت و قدرت هرچه تمامتر دنبال می شود ولی معادن ایران از چنین اقدامات علمی و اصولی بی بهره هستند.

وی در ادامه افزود: طبق معمول چنین اقدامات اساسی در بخش معدن هزینه بر است ازاین جهت ضرورت دارد دولت حمایت های لازم را انجام دهد.

شریفی تصریح کرد: نهادینه کردن بحث اکتشاف اصولی، علمی و سیستماتیک از جمله مسائل بسیار مهم در بخش معادن کشور است که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به این مهم توجه جدی داشته باشد.

وی همچنین گفت: بدون شک در صورت نبود اطلاعات دقیق از وضعیت بخش معدن در ابعاد مختلف منجمله شناسایی درزها، شکستگی ها، لایه بندی ها بصورت علمی و همینطور عدم بازگشایی غیر استاندارد سینه کارهای استخراجی معادن در کشور بطورطبیعی ریسک ریزش، خرابی و خسارت های جانی و مالی در چنین معادنی بیشتر خواهد بود.

دبیرکل انجمن سنگ با بیان اینکه خطرات ایمنی معادن ایران بیشتر از سایر کشورهای دنیاست، افزود: اساس این بحث به مسئله اکتشاف برمی گردد.

وی تصریح کرد: اگر بحث اکتشاف بصورت علمی و سیستماتیک انجام شود بطور قطع و یقین در بخش استخراج نیز طراحی اصولی خواهیم داشت.

شریفی بیان داشت: طراحی منطقی در بخش استخراج معادن باید مبتنی بر اصول علمی، مهندسی و داده های بخش اکتشاف باشد.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: بدون شک اگر اکتشاف و استخراج بصورت منطقی و علمی انجام شود بی تردیدخطرات و چالش های ایمنی بخش معادن مملکت به شدت کاهش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۰ صبح به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی و مهدی شیار» با هدف معرفی، ترویج، و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد.

  کد خبر
158053
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *