بانک و بیمهپرداخت الکترونیک

مرکز ماهر در خصوص تشدید حملات از طریق پروتکل RDP به شرکت‌ها هشدار داد

درخواست‌های متعدد امداد از مرکز ماهر و تحلیل حوادث به وجود آمده در بعضی از سازمان‌ها در روزهای اخیر نشان داده است حملات باج‌افزاری از طریق نفوذ به سرویس پروتکل دسترسی راه دور یا همان پروتکل RDP به شکل روزافزونی در حال افزایش است.

به گزارش مرکز ماهر، مشاهده می‌شود که در بعضی از سازمان‌ها و شرکت‌ها، هنوز حفاظت کافی در استفاده از پروتکل RDP انجام نگرفته است. قربانیان این حمله معمولاً مراکزی هستند که برای ایجاد دسترسی به منظور دریافت پشتیبانی برای نرم‌افزارهای اتوماسیون (اداری، مالی، کتابخانه، آموزشی و …) از این روش استفاده می‌کنند. بررسی الگوی این حملات و مشاهدات به عمل آمده در امداد به ۲۴ مورد از رخدادهای باج‌افزاری اخیر که توسط پروتکل مذکور صورت گرفته است، نشان می‌دهد خسارت ناشی از آنها، بدون احتساب مبالغ احتمالی باج پرداخت شده توسط بعضی از قربانیان، به طور میانگین حدود نهصد میلیون ریال برای هر رخداد بوده است. لذا به کلیه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مخصوصاً مجموعه‌های پشتیبانی نرم‌افزارها مجدداً توصیه اکید می‌شود که استفاده از سرویس RDP بر بستر اینترنت بسیار پر مخاطره بوده و راه را برای انجام بسیاری از حملات، مخصوصاً حملات باج‌افزاری هموار می‌کند. پیشنهاد می‌شود اقدامات زیر جهت پیشگیری از وقوع این حملات به‌صورت فوری در دستور کار مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها و شرکت‌ها قرار گیرد:

۱- با توجه به ماهیت پروتکل RDP اکیداً توصیه می‌شود این پروتکل به‌صورت امن و کنترل شده استفاده شود، مانند ایجاد تونل‌های ارتباطی امن نظیر IPSec جهت کنترل و مدیریت ارتباطات. همچنین توصیه می‌شود از قرار دادن آدرس IP عمومی به‌صورت مستقیم برروی سرویس‌دهنده‌ها خودداری شود.

۲- تهیه منظم نسخه‌های پشتیبان از اطلاعات بر روی رسانه‌های متعدد و انجام آزمون صحت پشتیبان گیری در هر مرحله و نگهداری اطلاعات پشتیبان به‌صورت غیر بر خط.

۳- اجبار به انتخاب رمز عبور سخت و تغییر دوره‌ای آن توسط مدیران سیستم‌ها.

۴- محدودسازی تعداد دفعات مجاز تلاش ناموفق جهت ورود به سیستم

۵- هوشیاری کامل جهت بررسی دقیق رویدادهای ثبت شده مخصوصاً رویدادهای ورود به سیستم در ساعات غیرمتعارف.

۶- توجه و بررسی فهرست کاربران سیستم‌ها و سطح دسترسی آنها.

۷-توصیه می‌شود در صورت بروز این حمله در سازمان‌ها، مدیران فناوری اطلاعات ضمن اجتناب در پرداخت باج درخواستی سریعاً با مرکز ماهر تماس حاصل نمایند.

منبع

راه پرداخت

  کد خبر
159498
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *