تجارتصنعت، معدن، تجارت

گران‌فروشی صدرنشین تخلفات صنفی

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصاد، مدیرکل حقوقی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، بیشترین تخلفات واحدهای صنفی در طرح نظارتی نوروز امسال را به ترتیب گران فروشی، کم فروشی، درج نکردن قیمت و عدم ‏صدور فاکتور عنوان کرد.

اسماعیل قاسمی اظهار کرد: بیشترین شکایات مردمی در طرح نظارتی نوروز ۹۵ در بخش کالایی به ترتیب شامل میوه و تره بار، انواع نان و مرغ بود و پس از آن پوشاک و آجیل و خشکبار قرار داشت و ‏در بخش خدمات نیز شکایاتی از رستوران‌ها، آرایشگاه، تعمیر خودرو و قالیشویی اعلام شده و مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در طرح نظارتی نوروز ۹۵، اولویت قراردادن رسیدگی به شکایات مردمی طی دستورالعملی به همه ‏استانها ابلاغ شد، گفت: بر این اساس از ابتدای اسفند سال گذشته تا پایان نیمه اول فروردین امسال در مجموع ۲۱ هزار و ۶۷۹ فقره شکایت توسط مردم به سامانه ۱۲۴ ستادهای خبری سازمان صنعت، معدن و ‏تجارت استان ها ارسال شد که ۲۱هزار و ۶۷۰ فقره قابل پیگیری و ۹ فقره نیز غیرقابل پیگیری بود.

قاسمی با بیان اینکه علاوه بر این آمار، تعداد شکایت های رسیده به اتاق اصناف نیز ۶۲۸۱ مورد بود، اظهار کرد: حدود ۸۵ درصد از کل شکایت ها مربوط به کالا و ۱۵ درصد مربوط به خدمات بود که پس از بررسی های لازم، ۳۵ ‏درصد از شکایات منجر به تشکیل پرونده تخلف شد، ۴۱ درصد غیر متخلف شناخته شدند و ۲۴ درصد شکایات ‏به علت استعلام حقوقی و انجام مراحل کارشناسی هم چنان در مرحله بررسی است.

مدیرکل حقوقی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت بیان کرد: به طور کلی در مجموع به ‏بیش از ۷۶ درصد شکایات، رسیدگی و پاسخگویی شده است و ‏ از مجموع شکایات رسیده ۶۹ درصد به صورت تلفنی(۱۲۴سامانه )، ۱۲ درصد حضوری و ۱۹ درصد کتبی گزارش ‏شده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا