بانکبانک و بیمه

مهلت به سیف


رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جلسه غیرعلنی مجلس پیشنهاداتی درخصوص رفع مشکلات بانکی بررسی شد، گفت: زمانبندی برای حل و فصل مشکلات بانکی تعیین شده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی (ecoideal)، علی لاریجانی درباره جلسه غیرعلنی یک‌شنبه ۶ خرداد ۹۷ که با حضور مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، اظهار داشت: بحث‌های مهمی راجع به همکاری‌های بانکی کشور و برخی اصلاحاتی که باید در ساختار بانک‌ها صورت بگیرد تا به تولید ملی کمک کند، مطرح شد. بحث‌هایی را مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد حل برخی مشکلات بانک‌ها برای کمک به تولید کشور، استقلال بانک مرکزی و اصلاحاتی که باید در قانون بانکداری و بانک توسعه‌یی مطرح کرد و پیشنهاداتی نیز ارائه شد. 

لاریجانی با بیان اینکه زمان‌بندی برای حل و فصل این مسائل در نظر گرفته شده است، گفت: خوشبختانه بین آرای مرکز پژوهش‌ها، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد همگرایی‌ در بخش‌های مهمی وجود داشت که کمک می‌کند قوای مختلف اصلاحات را انجام دهند.  

سخنگوی هیات رییسه مجلس نیز گفت: در این جلسه مقرر شد که بانک‌ها تسهیلات لازم را برای رونق گرفتن تولید به تولیدکنندگان بدهند، همچنین بانک مرکزی نسبت به اصلاح ساختار خود اقدام کند.  بهروز نعمتی افزود: باتوجه به مشکلات موجود در مجموعه‌های اقتصادی، هیات رییسه مجلس تصمیم به دعوت از رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و مرکز پژوهش‌ها برای ارائه گزارشی درباره این مشکلات گرفت.

باتوجه به گزارش ارائه شده از سوی مرکز پژوهش‌ها و مطالبی که بانک مرکزی ارائه کرد، مشکلاتی در حوزه مجموعه‌های تولیدی وجود دارد، در این موارد تعدادی از نمایندگان متخصص در حوزه اقتصادی نیز به بیان اظهاراتی پرداختند.  وی گفت: باتوجه به فضای موجود در کشور، جمع‌بندی این شد که بانک مرکزی برای رونق گرفتن تولید تسهیلات لازم را دراختیار تولیدکنندگان قرار دهد و بانک‌های سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شود تا این کار را انجام دهند.

همچنین باتوجه به تورم موجود در کشور، بانک مرکزی مکلف به تنظیم سازوکاری شد که پول‌های موجود در کشور به سمت تولید سوق پیدا کند.  نعمتی لزوم اصلاح ساختار بانک مرکزی را از دیگر موارد مطرح در این جلسه عنوان و اظهار کرد: قرار شد بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس ماموریت پیدا کرده تا مشکلات را ساماندهی کنند.
همچنین مجلس و دولت با همفکری، وحدت رویه در پیش گرفته تا مشکلات اقتصادی کشور حل شود.  سخنگوی هیات رییسه مجلس در پایان درباره طرح موضوع نوسانات قیمت ارز در این جلسه، گفت: موضوع ارز در جلسات مختلف گذشته بحث شد، مشخصا بررسی مشکلات اقتصادی از جمله رکود مجموعه‌های تولیدی و تورم نقطه‌یی مطرح بود، همچنین موضوع نقدینگی بالا در کشور و لزوم سوق پیدا کردن نقدینگی به سمت تولید نیز بیان شد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا