امور زیربناییراه و ساختمان

چگونه مسکن قسطی بخریم؟

سرانجام پس از مذاکرات صورت گرفته بین انبوه سازان و بانک مسکن، طرح انبوه سازان برای تامین نیاز مسکن و همچنین فعال شدن این بخش با تفاهم بر سر نرخ کارمزد ۵ درصدی برای بانک مسکن به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد به طوری که با مشخص شدن ساز و کارهای لازم احتمالا اجرای آن از هفته آینده آغاز خواهد شد.

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه این طرح از سوی انبوه سازان به دولت ارائه شد، اظهار کرد:در شرایطی که رکود تورمی در اقتصاد کشور جاری بود و مسکن نیز دچار رکود بود به دنبال ابزاری بودیم که بتواند منجر به فروش واحدهای ساخته شده شود.
وی در ادامه با بیان اینکه فاصله بین توان خرید و قیمت مسکن باعث شد که متقاضیان نتوانند وارد بازار شوند، تاکید کرد:تا کنون ابزاری برای فروش مسکن به صورت اقساطی وجود نداشت و انبوه سازان مجوز نداشتند نمی توانستند خودشان وارد این حوزه شوند به علاوه سیستم بانکی کشور نیز طی دو سال گذشته در تنگنا قرار داشته و توان کافی برای پرداخت تسهیلات نداشتند.
پور حاجت هدف از اجرای این طرح را گردش سرمایه های بلوکه شده در بخش مسکن و خروج این بخش از رکود عنوان و خاطرنشان کرد:برای تضمین خرید بانک مسکن برای دوره ۵۰ ماهه ۵ درصد کارمزد دریافت می کند.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه با توجه به اینکه این طرح جدید است ممکن است فراز و فرودهایی داشته باشد، تاکید کرد:این طرح زمانی می تواند اثر بخش باشد که نرخ سود برای فروش اقساطی متناسب با نرخ تورم و یا کمتر از آن باشد به عبارت دیگر سود ۱۲ درصد و حتی کمتر باید در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه به دنبال تعیین ساز و کارهای اجرای طرح و مشخص کردن روشی برای معرفی واحدها هستیم و امکان دارد از مشاوران املاک برای معرفی این واحدها استفاده شود، اظهار کرد:هنوز روش معرفی واحدها مشخص نیست و به محض تصمیم گیری در این باره اطلاع رسانی خواهیم کرد.
پورحاجت با بیان اینکه این طرح برای تمام کشور پیشنهاد شده، گفت:مبلغی از بهای ملک به صورت نقد از خریدار دریافت می شود اما میزان آن بین فروشنده و خریدار تعیین می شود و کاملا توافقی است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا