بانکبانک و بیمه

افزایش ۱۶٫۳ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها در بهار ۱۳۹۷

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۳ ماهه سال ۱۳۹۷ و در مقایسه با ۳ ماهه سال ۱۳۹۶، مبلغ ۱۶۵٫۰ هزار ميليارد ريال (معادل ۱۶٫۳ درصد) افزايش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۳ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۱۷۸٫۶ هزار میلیارد ریال می‌باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۶۵٫۰ هزار ميليارد ريال (معادل ۱۶٫۳ درصد) افزايش داشته است.

جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۳ ماهه سال ۱۳۹۷ می‌باشد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۳ ماهه سال جاري مبلغ ۷۴۲٫۹ هزار میلیارد ریال معادل ۶۳٫۰ درصد کل تسهیلات پرداختی می‌باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۸۰٫۲ هزار میلیارد ریال معادل ۱۲٫۱ درصد افزايش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۳ ماهه سال جاري معادل ۲۹۵٫۷ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۹٫۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمامی بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۷۴۲٫۹ هزار میلیارد ریال) می‌باشد.

ملاحظه مي‌شود از ۳۴۵٫۷ هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختي در بخش صنعت و معدن معادل ۸۵٫۵ درصد آن (مبلغ ۲۹۵٫۷ هزار ميليارد ريال) در تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهي به تأمين منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاري مي‌باشد.

جدول ۱- هدف از دريافت تسهيلات پرداختي در بخش‌هاي اقتصادي طي ۳ ماهه سال ۱۳۹۷

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 1(31) افزایش 16.3 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها در بهار 1397

در جدول شماره ۲ مشاهده می‌شود تعداد ۵۱۰۱۵ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۸ میلیارد ريال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها می باشد. درضمن در بخش خدمات تعداد ۹۱۷۵۴۴ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰٫۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 2(20) افزایش 16.3 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها در بهار 1397

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاري ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضاي کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروري است به افزايش توان مالي بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهي بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدي، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالي طرح‌های اقتصادي (ايجادي)توجه ويژه‌اي کرد.

منبع

روابط‌عمومی بانک.مرکزی

  کد خبر
183820
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *