امور زیربناییتعاون و اشتغال

آغاز طرح رتبه بندی شرکت‌های تعاونی از دو ماه آینده

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از رتبه بندی تعاونی‌ها از دو ماه آینده در کل کشور با هدف شفاف‌سازی اعتباری و گردش مالی شرکت‌های تعاونی برای شرکای تجاری خبر داد.

مهدی حسین نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت اجرای طرح رتبه بندی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تعاونی گفت: این طرح به صورت آزمایشی از سال گذشته آغاز شده و پس از رفع نواقص طی دو ماه آینده به صورت فراگیر در کل کشور اجرایی می‌شود.

وی اظهار کرد: در فاز نخست اجرای طرح رتبه بندی شرکت‌ها، «شرکت های تعاونی» و در فاز دوم «شرکت‌های کارآفرین و استارت آپ های» دارای ریسک خطرپذیری بالا، رتبه بندی می شوند.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، با اشاره به مزیت و ویژگی طرح رتبه بندی شرکت‌های تعاونی گفت: یکی از مشکلات اساسی در فضای کشور این است که برخی شرکت‌ها برای انجام برخی فعالیت‌های اقتصادی امن نیستند؛ به ویژه برای شرکت‌هایی که به صورت اعتباری و نسیه با یکدیگر مراوده تجاری دارند، اگر یکی از ذی‌نفعان در زنجیره تولید نتواند تعهدات مالی خود را عملیاتی کند، کل زنجیره تولید تحت تاثیر قرار می گیرد و مشکلاتی برای کل فرایند تولید ایجاد می شود.

حسین نژاد ادامه داد: در رتبه بندی شرکت‌ها دو هدف کلی را دنبال می کنیم؛ نخست اینکه تمام شرکت‌هایی که با یکدیگر فعالیت کنند، رتبه بندی و شناسنامه دار شوند تا شرکت‌ها هنگام انتخاب شرکای تجاری خود مطلع شوند که  شریک تجاری‌شان از نظر وضعیت فروش، گردش مالی و حضور در بازار ، در چه شرایطی قرار دارد. در این شرایط شرکت‌ها می‌توانند با مشاهده رتبه شرکای تجاری خود، با علم به وضعیت اقتصادی و مالی آن، نسبت به نحوه همکاری با این شرکت تصمیم گیری کنند.

حسین نژاد افزود: هدف دوم اجرای طرح رتبه بندی شرکت‌ها، تخصیص «حد اعتباری» برای هر شرکت است به این ترتیب که به بانک ها و واحدهای تولیدکننده مواد اولیه اعلام می کنیم که برای هر شرکت تا چه میزان مراوده تجاری تضمین می شود. با این اقدام می توانند با مشاهده وضعیت «حد اعتباری» شرکت طرف مقابل، نسبت به نحوه فعالیت و میزان مراده اقتصادی و مالی با آن تصمیم گیری کنند.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا