بانک و بیمهپرداخت الکترونیک

زرین‌پال با مجوز بانک مرکزی پرداخت‌یار شد

در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۷، طی مراسمی که از سوی شاپرک با حضور محسن قادری مدیرعامل شاپرک برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر اجازه فعالیت پرداخت‌یاری ۶ شرکت ازجمله زرین‌پال، امضا شد.

پرداخت‌یارها در کنار دیگر فعالین حوزه مالی و بانکی مانند PSP‌ها، عهده‌دار تسهیل فرآیندهای پرداختی به‌واسطهٔ نوآوری‌ها و فناوری‌های مالی هستند. اما نکته مهمی که در امضا این تفاهم‌نامه وجود دارد تعیین چارچوب قانونی توسط بانک مرکزی برای فعالیت پرداخت‌یارها است.

 

تلاش برای ایجاد چارچوب قانونی، نه دریافت مجوز

تفاهم‌نامه فعالیت امضا شده بین زرین‌پال و بانک مرکزی تفاوت شفافی با صدور مجوز دارد، به این صورت که صدور مجوز دیگر راهکار مناسبی برای ایجاد فضای کاری سالم نیست اما تدوین یک چارچوب قانونی در کنار نظارت بر شرایط و فعالیت فعالان این حوزه، باعث می‌شود در یک بازار آزاد و رقابتی هرکسی بتواند فعالیت کند و به ارائه سرویس‌های مالی بپردازد.

یکی دیگر از نتایج مثبت این رویکرد و چارچوب، حذف قوانین دست‌وپا گیر و نهادهای غیر مرتبط است. برای نمونه با ورود بانک مرکزی و امضا این تفاهم‌نامه الزامی به داشتن نماد اعتماد الکترونیک برای پذیرنده‌ها وجود ندارد و نظارت بر این بخش‌بر عهده پرداخت‌یاران است.

 

نتایج وجود اجازه‌نامه پرداخت‌یاری برای زرین‌پال

امضا این تفاهم‌نامه مساوی است با داشتن اجازه‌نامه فعالیت به‌عنوان پرداخت‌یار تحت نظارت شاپرک و بانک مرکزی که به‌موجب آن تمام فعالیت‌های بازیگران این حوزه که موفق به دریافت این اجازه‌نامه می‌شوند، به‌صورت قانونی است تا دیگر شاهد دست‌اندازی‌های همه‌جانبه از سوی نهادهای دیگر نباشیم.

این تفاهم‌نامه صحه می‌گذارد بر روی تمام فعالیت‌های زرین‌پال تحت قانون و چارچوب مشخصی که توسط بانک مرکزی و شاپرک تدوین‌شده است که سرعت حرکت و خدمت‌رسانی زرین‌پال را بیشتر و بهتر می‌کند. در همین راستا خدمات و سرویس‌های زرین‌پال رنگ تازه‌ای به خود خواهند گرفت تا در کنار کاربران بتوانیم تجربه‌های بهتری را رقم بزنیم.

ممنون از تمام فعالان حوزه فین‌تک که با تلاش تک‌تک آن‌ها و همراهی مسئولان بانک مرکزی و شاپرک این مهم اتفاق افتاد تا شاهد مسیر روبه‌پیشرفت و به‌دوراز گزند فین‌تک ایران باشیم.

منبع: زرین‌پال

منبع

راه پرداخت

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا