صنعت، معدن، تجارت

ظرفیت تولید نوشت‌افزار کشور ۲ برابر شد

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نوشت‌افزار گفت: در ۲ سال اخیر با تأکید بر اقتصاد مقاومتی ظرفیت تولید نوشت‌افزار داخل کشور از ۲۰درصد به ۴۰درصد رسیده است.

به گزارش آرمان اقتصادی، موسی فرزانیان در گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: در ۲ سال اخیر با تأکید بر اقتصاد مقاومتی ظرفیت تولید نوشت‌افزار داخل کشور از ۲۰درصد به ۴۰درصد رسیده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نوشت‌افزار، افزود: در صورت ادامه حمایت‌ها می‌توان این درصد را افزایش یافت.

وی گفت: روند طولانی ورود مواد اولیه تا تولید از دغدغه‌های تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور است.

فرزانیان ادامه داد: تولیدکنندگان مداد وابسته به واردات چوب مداد هستند و روند واردات آن ماه‌ها طول می‌کشد و مواد اولیه آن هم مدت زیادی در گمرک می‌ماند.

وی با اشاره به افزایش قیمت دفترچه گفت: کاغذ مورد نیاز تولیدکنندگان پارسال با دلار ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی وارد می‌شد که امسال این مبلغ به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است و علاوه بر آن بالا رفتن هزینه حمل‌ونقل و ترخیص مواد اولیه باعث افزایش قیمت دفترچه شده است.

همچنین محمدرضا کلامی مدیرکل برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار گفت: مجموع ثبت سفارش پارسال ۲۸ میلیون تن بود که امسال تاکنون ۵۰ میلیون تن ثبت سفارش شده است و دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه تنها به تولیدکنندگان اصلی نوشت‌افزار تعلق می‌گیرد.

مدیرکل برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار گفت: مجموع نیاز کاغذ کشور امسال ۳۶۰ هزار تن است که در ۵ ماه نخست بیش از ۵۰ درصد آن تأمین شده است.

کلامی با اشاره به فعالیت بیش از ۳۵۰ واحد تولیدکننده دفترچه گفت: در سال تحصیلی جدید دست‌کم نیازمند یکصد و ۴۰ میلیون دفترچه هستیم که تنها ۵۰ میلیون آن در ۴ واحد تولیدی دفترچه تولید می‌شود.

وی افزود: صادرات دفترچه‌های تولیدی هم ممنوع شده تا یارانه‌ای که دولت به کاغذ می‌دهد فقط داخل کشور مصرف شود.

ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران نیز در این برنامه اظهار داشت: نیاز کاغذ نوشت‌افزار کشور ۳۸۰ هزار تن است که ۱۸۰ هزار تن آن تولید داخل است و بقیه وارد می‌شود.

همچنین سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۱۴ پرونده درباره احتکار کاغذ در کشور داشتیم که رسیدگی و احکامشان صادر شده است و کاغذ احتکارشده آنها به بازار توزیع شده و برخی در حال توزیع است.

محسن کوهکن عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی هم در این برنامه اظهار داشت: دولتمردان و مسئولان باید در پاسخگویی به مردم درباره مسائل اقتصادی کشور فعالتر باشند.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا