بورسبورس کالا

عرضه‌ همه جانبه آلومینیوم در بورس‌کالا اقدامی ضروری است

دبیر سندیکای آلومینیوم: شرکت‌های «المهدی» و «هرمزان» از دو سال پیش هیچ گونه عرضه‌ای در بورس‌کالا نداشته‌اند و به منظور بهبود اوضاع، باید عرضه‌های همه جانبه آغاز شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،   این روزها تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم از احتکار و افزایش ۱۵۰ برابری قیمت شمش‌های آلومینیومی اعتراض دارند، مشکلی که دبیر سندیکای آلومینیوم راه حل آن را در توزیع مستمر و مشخص شمش‌ها بین تولیدکنندگان می‌داند.

اعتراض فعالان صنایع آلومینیومی 

ظروف آلومینیومی در گذشته جزو ظروف اصلی در آشپزخانه و یا سرو غذا بود و با گذشت زمان و ظهور ظروف دیگر از رونق افتاد اما هنوز هم تولید می شود و علاوه بر استفاده در آشپزخانه‌های خانگی در صنعت نیز کاربرد دارند و هزاران نفر در سراسر کشور در این بخش اشتغال دارند. این روزها که بنگاه‌های تولیدی با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه هستند بسیاری از فعالان در این عرصه نیز از نبود مواد اولیه و حضور دلالان در این بخش خبر می‌دهند.

«مجید هنرکار» یکی از فعالان اقتصادی در حوزه تولید ظروف آلومینیومی گفت: بیش از پنج هزار کارگاه تولید ظروف آلومینیوم در تهران، شیراز، اصفهان، همدان، مشهد، شهرری و دیگر شهرهای کشور فعالیت می‌کنند.

وی افزود: به طور میانگین در کارگاه‌های بزرگ ۵۰ نفر و در کارگاه های کوچک پنج نفر مشغول به کار هستند. در ماه‌های اخیر نه تنها قیمت مواد اولیه ۱۵۰ درصد افزایش داشت، بلکه عرضه مواد اولیه در بازار نیز کاهش یافت و دلالان حاضر نیستند حتی شمش‌های آلومینیومی که در گذشته سه تا چهار هزار تومان بود را به قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان بفروشند و آنها را در انبارهای خود مخفی کرده‌اند.

این تولیدکننده افزود: پیگیری‌های تولیدکنندگان درباره کمبود این مواد در بازار حکایت از این دارد که برخی از این تولیدکنندگان با ادعای ارتباط با نهادها و افراد خاص انبار کرده و به دنبال ایجاد حاشیه امن برای خود هستند.

وی تاکید کرد: کمبود مواد اولیه مشکل اصلی ماست و با احتکار شمش‌های آلومینیوم در انبارها روز به روز مشکلات ما بیشتر می‌شود.

ورق‌های آلومینیوم به حد کافی و مستمر توزیع نمی‌شود 

«ابوالفضل رضایی» دبیر سندیکای آلومینیوم درخصوص مشکلات تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم، گفت: از سه سال گذشته تا کنون مصوبات ستاد تنظیم بازار در رابطه با روش و میزان عرضه مواد اولیه توسط شرکت های عرضه کننده رعایت نشده و این مساله موجب افزایش قیمت مواد اولیه در بازار شده است.

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی از گردونه تولید خارج شدند و در سراشیبی تعطیلی قرار گرفتند و با ادامه این روند شاهد بحران کارگری عظیم در صنعت آلومینیوم خواهیم بود.

رضایی بیان کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام قابل توجهی در این خصوص انجام نداده است.

به گفته وی، اکنون شرکت های المهدی، هرمزان و ایرالکو توزیع مواد اولیه را برعهده دارند.

دبیر سندیکای آلومینیوم افزود: شرکت المهدی و هرمزان از ۲ سال پیش هیچ گونه عرضه‌ای در بورس کالا نداشته و این شرکت که از امکانات دولت استفاده می کند چه دلیلی وجود دارد مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی را صادر می کند و چرا اجازه می‌دهند مواد اولیه که مورد نیاز کشور است باید صادر شود.

وی ادامه داد: پس از خصوصی سازی سهام شرکت ها، ۴۵ روز هیچ مواد اولیه ای عرضه نشد و سپس ۶ هزار تن توزیع شد که چهار هزار تن آن توسط شرکت ایرالکو، یک هزار تن توسط ایمیدرو بابت مطالبات سال‌های ۹۳ شرکت المهدی و یک هزار نیز توسط آلومینای جاجرم عرضه شد و دوباره عرضه قطع شد.

رضایی درخصوص عرضه نشدن مواد اولیه دلایل مختلفی را بیان کرد و گفت: این شرکت ها اعلام می کنند که قیمت تمام شده بالاست در حالی که این موضوع سندیت ندارد و شرکت ها امکانات و تجهیزات دولتی استفاده می کنند و برای تامین مواد اولیه ۴۰ درصد ارز دولتی در اختیار آنها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که شرکت ها برای توقف توزیع اعلام می کنند سهمیه بندی خریداران است، بدین ترتیب که با خروج افرادی که سهمیه خود را دریافت کرده اند تقاضا کاهش می یابد و به تبع آن رقابت نیز کم می شود و این به سود توزیع کنندگان نیست و نمی توانند کالا را با قیمت بالا عرضه کنند، بنابراین تعهد خودساخته ای برای خود ایجاد می کنند.

دبیر سندیکای آلومینیوم گفت: صادرات مواداولیه برای تامین مواد بهانه دیگر شرکت های توزیع کننده است. در حالی که براساس محاسبات برای تحقق این موضوع باید یکصد هزار تن شمش آلومینیوم صادر می شد، آمار دو ماهه نخست بیانگر این است که ۱۲۶ هزار تن شمش صادر کرده اند.

وی تاکید کرد: در شرایطی که در تحریم اقتصادی قرار داریم بنابراین عرضه شرکت ها باید به صورت مستمر، مداوم و مشخص انجام شود و دولت نیز بر این موضوع نظارت کند اگر قرار است شرکت ها به تعهدات خود عمل نکنند امکانات آنها حذف شود.

به گفته دبیر سندیکای آلومینیوم ادامه این روند بیشترین ضربه را به طبقه پایین دستی می‌زند و صنعتی که ۲۵۰ هزار اشتغال مستقیم دارد را در معرض تهدید واقعی قرار می دهد.

 

منبع
ایرنا
  کد خبر
210849
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *