بانکبانک و بیمه

تقدیر از بانک مرکزی برای ساماندهی ثامن الحجج/حمایت قطعانه قوه قضاییه از بانک مرکزی

نخستین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۱۳۹۵، عصر دیروز سه شنبه در ساختمان میرداماد بانک مرکزی با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد و گزارش جامعی از جلسات شورای پول و اعتبار طی سال های اخیر، مصوبات و چگونگی مراحل اجرای آن ها به آگاهی اعضای شورا رسید.

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در این جلسه که دادستان کل کشور نیزحضور داشت، گزارش بخش نظارت بانک مرکزی در خصوص برنامه ساماندهی مؤسسات غیرمجاز پولی و اعتباری و نیز اقدام های انجام شده به منظور تعیین تکلیف تعاونی فاقد مجوز موسوم به مؤسسه ثامن الحجج –که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و با همکاری مؤثر قوه قضاییه و وزارت اطلاعات از اواخر آذر ماه سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد- ارایه شد.

در این گزارش تخلفات انجام شده توسط تعاونی مورد اشاره -که منجر به ناتوانی در پرداخت مطالبات سپرده گذاران شد – تشریح و توضیحات مشروحی درخصوص سپرده ها و حساب های تعیین تکلیف شده، میزان و محل منابع تخصیص یافته برای پرداخت به سپرده گذاران، شناسایی اموال، املاک و دارایی ها، نحوه در اختیار گرفتن آن ها و نیز برنامه ریزی های بانک مرکزی برای اقدام های آتی کارگروه ویژه ساماندهی، ارایه شد.

در این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، با قدردانی از اقدام های صورت گرفته در بانک مرکزی و لزوم تداوم قاطعانه آن ها، بر عزم و اراده جدی قوه قضائیه و دادستانی-کل در حمایت از این گونه اقدامات که به سالم سازی فضای اقتصادی کشور منجر می شود، تاکید کرد.
بر اساس این گزارش اعضای شورای پول و اعتبار، ضمن ابراز خرسندی از حضور مجدد حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در شورای پول و اعتبار و قدردانی از رییس کل بانک مرکزی در اهتمام جدی برای ساماندهی بازار غیر متشکل پولی ، از همکاری و اقدامات ارزشمند قوه قضاییه و وزارت اطلاعات به منظور ساماندهی تعاونی غیر مجاز ثامن الحجج تشکر کردند.

اشاره: حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، از ابتدای دهه هشتاد، به مدت بیش از پنج سال، سابقه حضور و عضویت در شورای پول و اعتبار را دارند.
گزارش یک خبرگزاری از جلسه دیروز
بانک مرکزی در جلسه دیشب شورای پول و اعتبار گزارش جامعی از عملکرد این بانک درباره ساماندهی موسسات غیرمجاز در سال ۹۴ به اعضا ارائه کرد.
با وجود اینکه چند موضوع دیگر نیز در دستور کار  دیروز شورا بود، اما نوبت به بررسی آنها نرسید.
بر اساس این گزارش اثرات ناشی از انحلال موسسه میزان در سال ۹۴ نمایان و با انتخاب بانک صادرات به عنوان بانک عامل برای پرداخت تعهدات و وصول مطالبات تعیین و در طول سال گذشته بخش عمده مطالبات سپرده‌گذاران پرداخت شد.
دومین موسسه منحله در سال گذشته موسسه ثامن الحجج بود. به گفته یک مقام آگاه این موسسه ۱۳ هزار میلیارد تومان سپرده جذب و فقط ۳ هزار میلیارد تومان آن را تسیهلات پرداخت کرده بود. ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده صرف خرید ملک و بنگاه شده بود. پس از بررسی حسابرس مشخص شد که ارزش دارایی ۱۰ هزار میلیاردی به ۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.
هم‌اکنون بانک پارسیان با همکاری بانک مرکزی در حال پرداخت سپرده‌های مشتریان موسسه ثامن الحجج است که تاکنون بیش از ۷۵۰ میلیارد تومان از این سپرده‌ها پرداخت شده است.
جلسه مصوبه نداشت

قرار بود در جلسه شب گذشته شورای پول و اعتبار چند مصوبه داشته باشد اما به علت طولانی شدن جلسه هیچ کدام از دستورکارها مطرح نشد.

یکی از این دستورکارها تغییر نام عسکریه به ملل بود اما این موضوع نیز به جلسه آتی موکول شد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا