بورسبورس اوراق

اوضاع بورس در هفته‌ای که گذشت

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، بورس اوراق بهادار تهران که مدت‌ها بود در پی اعلام اخبارهای هسته‌ای و سوئیفت تکان‌های زیادی به خود می‌دید در هفته های اخیر کمتر اخباری بوده که بتواند در رشد و افت اش به طور موثر تاثیرگذار باشد.

آن طور که مشخص است تالار شیشه ای تهران در روزهای پسا برجام همچنان منتظر اخباری است که بتواند شرایط پیش رو را برای سرمایه‌گذاران شفاف کند. اخباری که بتواند سرمایه‌گذاران خارجی را همبازی بازیگران ایرانی کند.

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار تهران به جز در روز شنبه ۱۱ اردیبهشت که اندکی رو به مثبت رفت، در باقی روزها با افت همراه بود، به طوری که در مجموع شاخص بورس در این هفته با حدود ۳۷۰ واحد کاهش مواجه شد.

آن طور که مشخص است بورس اوراق بهادار تهران در این روزها به یک محرک قوی نیاز دارد تا بتواند پیام‌آور روزهای خوبی برای بازیگران بازار سرمایه باشد. برخی کارشناسان معتقدند که این محرک می‌تواند اصلاح سود بانکی باشد، در حالی که برخی دیگر معتقدند اصلاح سود بانکی در شرایط فعلی که بسترها برای آن فراهم نیست نمی تواند شرایط را بهبود دهد.

در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، شاخص کل با ۰.۴۷ درصد کاهش روبرو شد. همچنین شاخص بازار اول با ۲۵۵ واحد کاهش به رقم ۵۴ هزار و ۶۳۶ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۸۳۸ واحد کاهش، عدد ۱۷۰ هزار و ۴۴۴ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۴۶ درصد و ۰.۴۹ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در پنج روز کاری این هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۱۶۱۲۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۸ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این تعداد ۶۶۴۵ میلیون سهم و حق تقدم در ۴۷۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۶ درصد و ۱۱ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

طی هفته جاری، محصولات کاغذی با ۸۳. ۲۰ درصد، استخراج زغال سنگ با ۷۸ .۱۱ درصد، انتشار، چاپ و تکثیر با ۹.۹۶ درصد، استخراج سایر معادن با ۷۴. ۹ درصد، ساخت محصولات فلزی با ۹.۰۸ درصد و مخابرات با ۳.۹۲ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص صنایع را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا