بانک پارسیان
اقتصاد کلان

کرباسیان وزیر می‌شود؟ سکه ۴.۶۰۰.۰۰۰ تومان شد؛ قیمت ویزای اربعین کاهش یافت

در کنار اخبار داغ رد شدن نقدینگی از ۱۶۴۶هزار میلیارد تومان، خداحافظی مهدی کرباسیان از ایمیدور ، فضای خبری تازه ای را در خصص انتخاب وزیر صنعت ، معدن و نجارت پیش آورد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی و به نقل از خبرآنلاین، امروز در حالی آمارهای بانک مرکزی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران بازتاب خبری یافت که بررسی ها نشان می دهد بالا بودن حجم نقدینگی یکی از مهمترین دلایل امکان ناپذیری کنترل تورم در اقتصاد است . نقدینگی سرگردانی که هر از گاهی با هجوم به یک بازار ، شرایطی نامساعد را رقم می زنند.

آخرین آماری که بانک مرکزی از تغییرات نقدینگی اعلام کرده نشان می‌دهد که حجم ‌آن با رشد ۲۰.۵ درصدی نسبت به مردادماه سال گذشته تا ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان ثبت شده است؛ این رقم در مقایسه با ۱۳۶۶ هزار میلیارد تومان مرداد ۱۳۹۵ تا بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد. هم‌چنین نسبت به  اسفندماه سال گذشته ۷.۸ دهم درصد رشد دارد. این در حالی است که در مقایسه با ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان تیرماه امسال نیز حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان در یک ماه افزایش داشته است.

بررسی ها نشان می دهد با وجود رشد مستمر نقدینگی، از سرعت آن در مردادماه سال جاری تا حدی کاسته شده است؛ به‌طوری که در مردادماه سال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۴.۳ درصد افزایش داشته که این رشد برای سال جاری به ۲۰.۵ دهم درصد می‌رسد.

کرباسیان وزیر می شود؟

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارات استعفا داده است . وی از جمله مدیرانی است که مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان است. پیش تر نیز به اتفاق سایر همکارانش در کسوت معاونت بر نامه‌ای که با هدف اجرای قانون نوشته شده بود، امضا کرد.

برخی اما خداحافظی کرباسیان از ایمیدرو را نشانه آن می‌دانند که قرار است وی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شود .

 قیمت ویزای اربعین کاهش یافت

همتی طی نامه ای با اشاره به اهمیت حماسه اربعین و حضور میلیونی اقشار مختلف مردم در این همایش عاشقان حسینی پیشنهاد داد در محاسبه نرخ ارز زوار اربعین ٣۵ درصد تخفیف اعمال شود.

بنابه این گزارش روحانی رئیس جمهور ضمن تاکید بر اهمیت حماسه حضور عاشقان امام حسین (ع) با پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی موافقت کرد.بر این اساس هزینه ویزای زوار اربعین حدود ۱۰۷هزار تومان کاهش پیدا می کند. لازم به ذکر است هزینه ویزای اربعین در حال حاضرحدود  ۳۰۷ هزار تومان است که به ۲۰۰ هزار تومان کاهش خواهد یافت.

دهه‌شصتی‌ها با جوانی خداحافظی کردند، با بیکاری نه

یافته های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  بیانگر این است که در سال ۹۵ جمعیت کشور برابر ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر بوده است که از این میان ۱۶ میلیون ۸۰۲ هزارو ۴۶ نفر معادل ۲۱ درصد کل جمعیت کشور را دهه شصتی ها تشکیل می دهند.

جمعیت دهه شصت که در سال ۹۵، رده سنی ۲۵ تا ۳۴ سال را شامل می شدند، یک پنجم جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند.بر اساس این گزارش، از مجموع جمعیت ۱۶ میلیون و ۸۰۲ هزار نفری متولدین دهه شصت، ۸ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۸۹۳ نفر (۵۰.۵ درصد) مرد و ۸ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۱۵۳ نفر (۴۹.۵) زن هستند.

همچنین از مجموع جمعیت دهه شصت کشور، حدود ۹۶ درصد معادل ۱۶ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۳۸۰ نفر باسواد و حدود ۴ درصد نیز بی سوادند. وضعیت تحصیلی دهه شصتی‌ها نشان می دهد، که ۳۶.۸ درصد زیردیپلم، ۲۸.۴ درصد دیپلم و پیش دانشگاهی، ۳۴.۵ درصد دارای تحصیلات عالی هستند.

همچنین جمعیت در حال تحصیلی کشور در داخل و خارج از کشور از مجموع ۱۷ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۹۶۸ نفر برآورد شده است که از این میزان یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۸۱۴ نفر در سال ۹۵ در حال تحصیل بوده اند.

اما شاخص های نیروی کار جمعیت دهه شصت به استناد اطلاعات جمعیتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۹۵ نشان می دهد، نرخ مشارکت اقتصادی در این گروه سنی ۵۴.۸ درصد، نرخ بیکاری۱۸.۹ درصد و نرخ اشتغال ۸۱.۱ درصد اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، جمعیت شاغل کشور در سال ۹۵ به میزان ۲۲ میلیون و۶۷۰هزار و ۹۸۸ نفر بود که از این میزان ۷ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۸۳۴ نفر دهه شصتی هستند که ۳۳ درصد از شاغلان کشور را این گروه سنی تشکیل می دهند.

 ثبات نسبی در بازار سکه

بازار سکه روزهای پایانی هفته را در آرامش سپری کرد . در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز پنج شنبه، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۶۲۱ هزارتومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۷۶۰ هزارتومان، نیم سکه یک میلیون و ۹۰۳ هزارتومان، ربع سکه ۹۵۲ هزارتومان و سکه گرمی ۶۴۳ هزارتومان معامله شد.

 

  کد خبر
219613
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *