بورسبین الملل

حکمفرمایی رونق بر بازار فلزات اساسی

قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات لندن در اولین روز معاملات هفته جاری شاهد درخشش بوده است و در این میان سرب، روی و مس شاهد عملکرد بهتری بوده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات لندن در اولین روز معاملات هفته جاری شاهد درخشش بوده است و در این میان سرب، روی و مس شاهد عملکرد بهتری بوده است.

قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن تا لحظه نگارش این گزارش با رشد بیش از ۱ درصدی به شش هزار و ۲۸۶ دلار در هر تن رسیده است. تصمیم برخی مقامات چینی مبنی بر اتخاذ تدابیری برای حمایت از رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی در بازارهای چین که به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده بسیاری از کامودیتی‌ها از جمله مس مطرح است، باعث شده است تا طلای سرخ نزدیک به بالاترین سطح قیمتی خود در ماه جاری در حال معامله باشد.

هفته گذشته بنا به اعلام اداره آمارهای ملی چین، نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۶.۵ درصد (کمترین سطح از سال ۲۰۰۹) کاهش یافت . در حال حاضر سیاست‌گذاران این کشور خواهان حمایت از اقتصاد چین  که به صورت رسمی در جنگ تجاری با ایالات متحده به سر می‌برد، هستند.

چین متقاضی مصرف حدود نیمی از مس دنیا است و تخمین زده شده که در سال جاری تقاضای این کشور به حدود ۲۴ میلیون تن برسد. همچنینی انتظار می‌رود که این روند با تعریف پروژه‌های زیرساختی بیشتر در چین به منظور تحریک رشد اقتصادی این ، تقویت شود.

در حوزه آلومینیوم، داده‌های منتشر شده از سوی انستیتوی بین المللی آلومینیوم نشانگر ان است که تولید آلومینیوم دنیا از منابع اولیه در ماه سپتامبر با کاهش ۱۸۴ هزار تنی نسبت به ماه اوت، معادل با ۵.۳۰۱ میلیون تن بوده است که این امر یکی از عوامل تقویت امروز قیمت این فلز در لندن محسوب می‌شود.

قیمت روی نیز شاهد رشد نزدیک به دو درصد تاکنون در روز جاری بوده است. گروه مطالعات بین المللی سرب و روی اخیرا در پیش‌بینی کرده است که تقاضای جهانی روی در سال جاری با رشد ۰.۴ درصدی به ۱۳.۷۴ میلیون تن و در سال آینده میلادی با ۱.۱ درصد افزایش به ۱۳.۸۸ میلیون تن خواهد رسید. در طرف عرضه انتظار می‌رود که تولید معادن روی دنیا با افزایشی دو درصدی در سال جاری و ۶.۴ درصدی در سال ۲۰۱۹ مواجه شوند. بر اساس انتظارات ILZSG، بازار روی در هر دو سال یاد شده با کمبود عرضه مواجه خواهد بود اما مازاد ۳۲۲ هزار تنی تقاضا در سال جاری به مازاد ۷۲ هزار تنی تقاضا در سال آینده کاهش خواهد یافت.

 

منبع
اقتصاد آنلاین - صدراخلف؛
  کد خبر
224688
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *