امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

افزایش نرخ خرید تضمینی گندم با تصمیم دولت در سال زراعی جاری

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از تصمیم دولت برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، یزدان سیف با اشاره به تولید ۱۳ میلیون تن گندم در کشور گفت: امسال ۹ میلیون و ۴۵۱ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته شد که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۷ درصد رشد داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:این افزایش خرید با توجه به کاهش ۲۶ درصدی بارش ها،نشان دهنده پایداری تولید در بخش کشاورزی و حاصل افزایش عملکرد در هکتار با سرمایه گذاری در زمینه های بهزراعی و توالی کشت است.

وی با بیان این که امسال برای خرید تضمینی گندم ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است،خاطرنشان کرد:گندمکاران استان خوزستان نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل تولید گندم، درآمد داشته اند و استان های کردستان و گلستان به ترتیب در جایگاه دوم و سوم درآمدزائی از این محل قرار دارند.

سیف، ممصرف سالانه گندم کشور را حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به ۲.۵ میلیون تن موجوی گندم از سال قبل،خرید گندم امسال نیاز کشور را پوشش می دهد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که در حال حاضر قیمت جهانی گندم از قیمت داخلی این محصول بالاتر است،اظهار داشت: در سال جاری یک میلیون و ۴۶۲ هزار محموله گندم از کشاورزان تحویل گرفته شد که وزن این محموله ها از ۳۰۰ کیلوگرم تا چهار هزار تن متغیر بوده است.

سیف با بیان این که میانگین گندم تحویلی از کشاورزان در سال گذشته ۱۷ تن بوده گفت که این میزان امسال به ۲۰ تن افزایش یافته که نشان دهنده بهره وری است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی،میانگین درآمد گندمکاران را ۲۶.۷ میلیون تن اعلام و اضافه کرد: سال گذشته به ازای هر کیلوگرم گندم ۱۳۰۷ تومان به کشاورزان پرداخت کردیم که این رقم امسال به ۱۳۲۷ تومان رسید و ۲ درصد افزایش داشت.

وی با اعلام پایان کار خرید گندم در سال جاری،اظهار کرد: با برنامه ریزی های دولت و تاکیدات رئیس جمهور،وزیر جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه امسال مطالبات گندمکاران زودتر از پارسال پرداخت شد.

وی افزود:میانگین زمان پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار در سال گذشته بیش از ۴۰ روز بود که این زمان امسال به ۲۸.۲ روز کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به این که نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری در شورای اقتصاد در حال بررسی است،خاطرنشان ساخت:علت دیر اعلام شدن نرخ خرید گندم،حساسیت دولت است زیرا تصمیم دارد قیمت خرید را به گونه ای تعیین نماید تا کشاورزان بیشترین انگیزه را برای تولید داشته باشند.

وی تصریح کرد:تلاش دولت،افزایش قیمت گندم در سال زراعی جاری است.

منبع

مهر

  کد خبر
225461
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *