بانکبانک و بیمه

مرکز آمار تورم مهر ماه را ۱۳.۴ درصد اعلام کرد


مرکز آمار نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر امسال را ١٣,۴ درصد اعلام کرد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ٢.١ واحد درصد افزایش داشته است.

به‌گزارش آرمان اقتصادی (armaneghtesadi.com)، بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، در مهر ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩۵) به ١۴۴,١ رسید که نسبت به ماه قبل ٧.١ درصد افزایش را نشان می دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣٢,٨ درصد است؛ این یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٢,٨ درصد بیشتر از مهر ١٣٩۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به همین آمار در ماه قبل (٢۵,٧ درصد) ٧.١ واحد درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٨,۶ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۶.۴ درصد افزایش را نشان می دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به مهر ماه ١٣٩۶ برای این دو گروه به ترتیب ۴٧.۵ و ٢٧.٢ درصد می باشد.
 
افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در مهر ماه ١٣٩٧ به عدد ١۴٣,۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۶.٨ درصد افزایش را نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣٢,۴ درصد است که نسبت به ماه قبل (٢۵,٧ درصد) ۶.٧ واحد درصد افزایش داشته است.
 
افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور
شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در مهر ماه ١٣٩٧ به عدد ١۴۶,٨ رسید که نسبت به ماه قبل ٨.٣ درصد افزایش را نشان می دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣۵,٣ درصد است که نسبت به ماه قبل (٢۶,١ درصد) ٩.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

  کد خبر
225618
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *