صنعت، معدن، تجارت

جلوگیری از تعطیلی بنگاه ها اولویت نخست وزارت صنعت

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد نیاز به نقدینگی بنگاه های تولیدی گفت: یکی از محورهای اصلی وزارت صنعت باید حفظ بنگاه های تولیدی موجود باشد.

به گزارش آرمان اقتصادی، رضا رحمانی در نشست مشترک «هم اندیشی و تبیین دیدگاه ها و نظرات وزرای پیشنهادی»  که در اتاق تعاون ایران برگزار شد، گفت: تشکیل اتاق های فکر در حوزه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در دستور کار قرار گیرد تا تصمیمات با مشارکت فعالان بخش اتخاذ شود.

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از وزارتخانه های بزرگ کشور است که ماموریت های متنوعی در حوزه تولید، واحدهای صنعتی، معدنی، صنوف و تجارت برعهده دارد و بیش از ۱۰ میلیون نفر در کشور در حوزه صنعت مشغول به کار هستند، بنابراین راهکار خروج کشور از مشکلات تولیدی، توجه به صنعت کشور است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: در شرایط فعلی یکی از محورهای اصلی این وزارتخانه، حفظ بنگاه های موجود است و باید از تعطیلی آنها جلوگیری کنیم.

رحمانی تصریح کرد: تحریم ها هر چند محدودیت هایی برای کشور دارند اما باید با هنر مدیریت خود از فرصت های آن نیز بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیاز به نقدینگی واحدهای تولیدی در کشور افزایش پیدا کرده است، گفت: لذا جهت گیری اصلی نظام بانکی کشور باید در جهت تامین نقدینگی بخش تولید باشد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فرصت صادراتی کشور نیز گفت: به اعتقاد کارشناسان حتی در شرایط محدودیت های بین المللی فعلی نیز اگر موانع صادراتی را رفع کنیم، فرصت جهش صادراتی در برخی از کالاها فراهم است که با حمایت نمایندگان مجلس، رفع موانع صادراتی باید در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی به ظرفیت تعاونی ها در اقتصاد اشاره کرد و افزود: بخش تعاون در شرایط تحریم می تواند در بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت و به ویژه تجارت فرامرزی ایفای نقش کند.

وی با تأکید بر لزوم تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: جلوگیری از تعطیلی بنگاه ها باید در قالب یک برنامه کوتاه مدت در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی از تدوین نقشه راه معدن خبر داد و گفت: خوشبختانه با مشارکت نمایندگان مجلس و فراکسیون معدن، توانستیم نقشه راه در حوزه معدن را تدوین و سیاستگذاری کنیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تأکید همچنین در بخش پایانی صحبت های خود گفت: یکی از سیاست های ما تفویض امور به تشکل ها است که در این زمینه روز گذشته در جمع بازرگانان در اتاق بازرگانی به آنها وعده دادم در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس، برگزاری روز صنعت به فعالان این بخش واگذار شود و ما به عنوان دولت نقش تسهیل گری را ایفا خواهیم کرد.

منبع

مهر

  کد خبر
225651
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *