خودروصنعت، معدن، تجارت

تعیین قیمت در بازار خودرو از دست خودروسازان خارج شده است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: امروز بازار خودرو محل جولان واسطه ها و دلالان شده که قیمت های دلخواه خود را تحمیل می کنند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، «حسین سلاح ورزی» در گفت وگو با ایرنا افزود: افزایش بی ضابطه قیمت خودروها در بازار، سایر اصناف مرتبط از جمله قطعه سازان را نیز دچار مشکل کرده است.
وی یادآور شد: قطعه سازان معتقدند به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، دستمزد، هزینه های حمل و نقل و غیره، بهای قطعات تولیدی نیز باید افزایش یابد، اما این افزایش ها باید متناسب باشد.

 پیش فروش خودروسازان
نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درخصوص برنامه های پیش فروش خودروسازان در ماه های گذشته نیز گفت: اگر پیش فروش ها با مکانیسمی باشد که خودرو بطور مستقیم به دست مصرف کننده نهایی برسد، بطور قطع موثر است.
سلاح ورزی تاکید کرد: مکانیسم یاد شده باید به گونه ای طراحی شود که نظام جبرانی قدرت خرید در آن در نظر گرفته شده باشد؛ یعنی وقتی ثبت نام امروز و تحویل خودرو یک سال بعد است، سود مشارکت در نظر گرفته شده باید با نرخ تورم خرید تناسب داشته باشد.
وی ادامه داد: در این پیش فروش ها باید زمان تحویل و قیمت های نهایی محصول مشخص باشد.
به گزارش ایرنا، از آغاز امسال تاکنون، شرکت سایپا ۲۷۰ هزار دستگاه خودرو پیش فروش کرده است. همچنین ایران خودرو در دونوبت ۷۷ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو پیش فروش کرد.
پیش از این «علیرضا نیک آئین» رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران در گفت وگو با ایرنا، پیش فروش ادامه دار خودروسازان را راهی برای حضور واسطه ها در این بازار دانست و گفت: دلالان نیز از این آب گل آلود ماهی گرفته و بازار را آشفته تر می کنند.

  کد خبر
226492
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن