بورسبورس انرژی

تحولات بازار مبنای قیمت‌گذاری نفت در بورس است

سعید خوشرو در خصوص نخستین روز عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در جمع خبرنگاران گفت: عرضه یک میلیون بشکه نفت‌خام در بورس انرژی برای حضور بخش خصوصی گامی بزرگ است و برای آنها آرزوی موفقیت داریم.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت تاکید کرد: کاهش قیمت نفت در دو هفته اخیر سبب شد قیمت پایه نفت برای عرضه به بخش خصوصی کاهش یابد و تخفیفی در کار نبود.

وی، داشتن پالایشگاه، قرارداد معتبر و ارتباط با پالایشگران، مشخص بودن مقصد را به‌ عنوان برخی از شرایط فروش محموله‌های نفت خام ایران به مشتریان برشمرد و اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی این شرایط را برداشته و تنها عنوان کرده است متقاضیان خرید برای شرکت در معامله باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به عنوان پیش‌‌‌‌پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز کنند.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه مقاصد فروش نفت از سوی بخش خصوصی آزاد گذاشته شده و آنها می‌توانند به جز مشتریان سنتی، نفت خام ایران را به هر مقصدی صادر کنند، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران همچنین برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی، محموله یک میلیون بشکه‌ای را به محموله‌های کوچکتر (۳۵ هزار بشکه‌ای) تقسیم کرده است تا بخش خصوصی بتواند با توجه به شرایط مالی آسان‌تر خرید کند.

خوشرو درباره اینکه آیا برآورد شما از حجم فروش، همین رقمی (۲۸۰ هزار بشکه) بود که امروز فروش رفته است، خاطرنشان کرد: برآوردم این بود که با توجه به شرایطی که شرکت ملی نفت ایران برای مشتریان فراهم کرده است، خریداران بخش خصوصی در همان دقایق اولیه، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شده در رینگ بین‌‌‌‌الملل بورس را می‌خرند. البته باید به بخش خصوصی فرصت داد و شرکت ملی نفت ایران نیز با تسهیل شرایط حسن‌نیت خود را به آنها ثابت کرده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در هفته‌ای که اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی (۲۳ مهرماه) منتشر شد در بالاترین سطح در چهار سال اخیر قرار داشت و پس از آن روند کاهشی در پیش گرفت. این موضوع دلیل اصلی کاهش قیمت پایه برای فروش به خریداران بود.

وی درباره عرضه ۷۲۰ هزار بشکه‌ای نفت خام باقیمانده نیز یادآور شد: عرضه می‌‌‌‌تواند ادامه یابد اما قیمت پایین‌‌‌تر از ۷۴ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه نخواهد بود. شرایط عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌‌‌الملل بورس انرژی با همین روند ادامه می‌یابد و در صورت نیاز در مراحل بعدی عرضه‌ تغییر می‌کند.

همچنین سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی که در کنار خوشرو حضور داشت تاکید کرد: افشای نام خریدار در بورس محرمانه است و اگر شخصی آن را اعلام کرد جرم به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: بر اساس قانون اوراق بهادار،­ افشای اسامی خریداران، جرم است و این اطلاعات جزو اسرار مشتریان و محرمانه است و فقط مقامات قانونی حسب درخواست، می‌توانند این اطلاعات را در اختیار بگیرند و این موضوع منحصر به معاملات بورس انرژی نیست بلکه در دیگر بورس‌های کشور هم وجود دارد.

منبع
SENA
  کد خبر
227946
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *