بانک و بیمهطلا و ارز

چرا قیمت سکه باز هم بالا رفت؟

حتی تعطیلی دیروز هم بازار در حال سرکشی سکه و ارز را رام نکرد، در عین حال مرور اخبار مهم نشان می‌دهد اولین سبد حمایتی دولت آبان ماه به کارمندان و بازنشستگان تعلق می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  امروز ، در آخرین روز کاری هفته ، جمشید انصاری ، درباره جزئیات بسته‌ حمایتی دولت به اقشار نیازمند اظهارکرد: براساس مصوبه‌ای که دولت در زمینه ارائه بسته حمایتی تصویب کرد، کسانی که درآمدشان کمتر از سه میلیون تومان است مورد حمایت و کمک دولت قرار می‌گیرند.

به گفته وی اجرای این مصوبه به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده و قرار است یک نوبت آن در آبان اجرا شود و زمان اجرای نوبت‌های بعدی متعاقبا اعلام شود. جزئیات بیشتر درباره این مصوبه و اجرای آن از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد.

 بازار سکه سکه شد

بازار سکه امروز در حالی رشد قابل توجه قیمت را تجربه کرد که بررسی ها نشان می دهد افزایش قیمت دلار از یک سو و همچنین پایان صفر و آغاز ربیع الاول و جشن های عروسی از سوی دیگر این بازار را تحت فشار قرار داده است .

قیمت سکه امروز بار دیگر به مرز ۵ میلیون تومان نزدیک شد و هر دلار نیز در کانال ۱۵ هزار تومان معامله گردید .

افزایش قیمت سکه در حالی رخ داد که  قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش داشت. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی دو میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۶۹۰ هزار تومان فروخته می‌شود.معامله گران می گویند امروز بازار روز شلوغ تری را نسبت به گذشته تجربه کرد. معامله گران نزدیکی به سیزدهم آبان ماه و اجرای دور تازه تحریم های آمریکا را دلیل دیگر افزایش قیمت سکه و طلا می دانند.

هر گرم طلای ۱۸عیار ۶۹۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۲۱۷ دلار معامله می‌شود که نسبت به روز قبل ۱۶ دلار کاهش داشته است.

آخرین خبر از مشتریان نفتی

صادرات نفت ایران، کشوری که بیش از صد سال سابقه استخراج و فروش نفت در بازارهای جهانی را دارد، حالا خبری مهم برای رسانه های بین المللی است و رسانه های خبری ، با دقت اخبار مربوط به صادرات نفت و مشتریان نفتی ایران را رصد می کنند و گزارش هایی اختصاصی در این خصوص منتشر می کنند . ادعای ترامپ در خصوص صفر شدن صادرات نفتی این حساسیت خبری را رقم زده است .

در حالی‌که چهار روز تا آغاز تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا علیه ایران باقی مانده است، نه تنها تصمیم ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اجرایی نشد، بلکه پافشاری مشتریان برای تداوم خرید نفت عقب نشستی از سیاست اولیه را رقم زد.

آمریکا با خارج شدن از برجام در اردیبهشت‌ماه تصمیم به اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران گرفت و تاریخ اجرایی شدن این تصمیم را ۱۳ آبان‌ماه اعلام کرد. البته از همان زمان که این تاریخ را تعیین کرد اقدامات خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را آغاز کرد. آمریکا مشتریان نفتی ایران را تهدید کرد که اگر خرید نفت از ایران را ادامه دهند آن‌ها را تحریم خواهد کرد. همچنین برای جبران خلاء در بازار از عربستان، به عنوان بزرگترین تولیدکننده اوپک، خواست تولید خود را افزایش دهد و خود هم از ذخایر استراتژیکش برداشت کرد.

میزان صادرات نفت ایران در هاله‌ای از ابهام

با وجود تمام این اقدامات و در حالی‌که تنها چهار روز به آغاز تحریم‌های نفتی باقی مانده است کارشناسان بر این باورند که آمار صادرات ایران که برای بازار نفت اهمیت زیادی دارد اکنون معماگونه شده است. منابع صنعتی می‌گویند رهگیری صادرات نفت ایران با غیرفعال شدن سیستم‌های ردگیری نفتکش‌ها دشوارتر شده و به ابهامات درباره این‌که تحریم‌های آمریکا تا چه حد خریداران را دچار وحشت خواهد کرد، افزوده است. چشم‌انداز ذخیره‌سازی نفت از سوی ایران نیز ممکن است برآورد آمارها را دشوارتر کند.

ایران سومین صادرکننده بزرگ عضو اوپک است و صادرات ایران پیش از اعلام تصمیم ترامپ برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران، بالای ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود.

 

 

 

  کد خبر
228900
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن