انرژی

۳ پیشنهاد توانیر برای اصلاح الگوی مصرف برق؛ کارت انرژی برق در راه است

بسته توانیر برای اصلاح الگوی مصرف برق که برای بررسی نهایی به وزارت نیرو ارسال شده، شامل ۳ پیشنهاد واقعی کردن قیمت برای پرمصرف‌ها، صدور کارت انرژی و تغییرات پله‌های مختلف مصرفی است و احتمال تصویب پیشنهاد اول نسبتا بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،شرکت توانیر در بررسی های نهایی خود برای کنترل مصرف برق به این نتیجه رسیده است که در کنار موارد تنبیهی باید از بسته تشویقی نیز استفاده شود. بنابراین این شرکت بسته ای را تهیه و آنرا به وزارت نیرو برای بررسی نهایی و ارسال به هیات دولت ارائه کرده است.

این گزارش می افزاید: در این بسته، سه پیشنهاد «واقعی کردن قیمت برای پرمصرف ها»، «صدور کارت انرژی» و «تغییرات پله های مختلف مصرفی» به عنوان پیشنهادات توانیر برای اصلاح مصرف برق مطرح شده است و پس از انتخاب یکی از این سه روش برای مدیریت مصرف برق توسط وزارت نیرو، این پیشنهاد به هیات دولت برای تصویب ارائه خواهد شد. در صورت تصویب پیشنهاد مذکور در هیات دولت، آن روش اجرایی خواهد شد.

یکی از این روش ها که کارت انرژی است قادر خواهد بود موجب تشویق مصرف برق مشترکان خوش مصرف شود. به عبارتی در این روش مابه التفاوت قیمت سوبسیدی و آزاد برق به صورت نقدی در قالب این کارت به مردم ارائه خواهد شد تا مشترکانی که برق کمتری مصرف کردند بتوانند بقیه یارانه خود را برای خود ذخیره کند.

البته با توجه به پیچیدگی های اجرایی این روش، پیش بینی می شود احتمال تصویب آن در هیات دولت نسبتا اندک باشد.

شرکت توانیر در روش دیگر خود در قالب این بسته، واقعی کردن قیمت برای پرمصرف ها را مد نظر خود قرار داده است به طوریکه مشترکان برق تا الگوی مصرف، برق به صورت سوبسیدی خریداری خواهند کرد و مشترکانی که بیش از الگوی مصرف، برق مصرف کنند هزینه آزاد و تمام شده برق را خواهند پرداخت.

با توجه به تاکیدات مکرر مقامات ارشد وزارت نیرو مبنی بر افزایش قیمت برق پرمصرف ها، احتمال تصویب این روش در هیات دولت، به شدت زیاد ارزیابی می شود.

این گزارش می افزاید: تغییرات پله های مختلف مصرفی نیز سومین روش اصلاح الگوی مصرف است که در این بسته خودنمایی می کند. این روش اگر به تصویب دولت برسد مشابه هر سال با تغییرات اقتصادی کشور، این پله ها به اصلاح نیاز پیدا می کنند تا حدودی کار را سخت می کند.

قیمت تمام شده برق بر اساس آمارهای امسال حدود ۱۱۰ تومان و قیمت تکلیفی ۶۶ تومان است. البته این تبصره را باید مورد توجه قرار دهیم که سوخت و مواد اولیه تولید این انرژی به عنوان یارانه تامین می شود و هزینه تمام شده برق برای اقتصاد کشور، بسیار بیشتر از ۱۱۰ تومان است.
در حال حاضر، به پرمصرف ها ۱۰ برابر مشترکانی که برق را درست مصرف می کنند یارانه پرداخت می شود بنابراین پیشنهاد وزارت نیرو با این هدف بوده که مصرف برق در سطح الگوی مصرف به قیمت یارانه ای عرضه شود اما مشترکانی که بالاتر از الگو برق مصرف کنند، باید قیمت تمام شده را پرداخت کنند.

این روش دریافت قیمت تمام شده برق از مشترکان پرمصرف نیز می تواند جزء برنامه های اصلی رعایت الگوی مصرف برق باشد که به احتمال زیاد تا پایان فصل پاییز در دولت تصویب شود.

منبع
فارس
  کد خبر
229894
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن