بانکبانک و بیمه

اسامی بانک‌های مشمول تحریم سوئیفت تا فردا منتشر می‌شود


عضو اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه فعلا محدودیتی برای دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت اعمال نشده، گفت: فردا آخرین‌ مهلت خزانه‌داری آمریکا برای قطع دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت است.

به‌گزارش آرمان اقتصادی (armaneghtesadi.com)، سیدحسین سلیمی با اشاره به اینکه فعلا محدودیتی برای دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت اعمال نشده است، گفت: فردا آخرین‌مهلت خزانه‌داری آمریکا برای قطع دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت است و گفته شده سوئیفت امروز یا فردا اسامی بانک‌هایی که ارتباطشان با این شبکه قطع می‌شود را اعلام می‌کند.

دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از دوشنبه هفته گذشته آغاز شده است؛ تحریم‌هایی که صادرات نفت و مبادلات بانکی ایران را هدف گرفته و طبق ادعای آمریکا قرار است صادرات نفت ایران را به صفر برساند و دسترسی بانک‌های ایرانی به جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی را متوقف کند اما تاکنون اتفاقات مطابق میل این دو هدف‌گذاری جاه‌طلبانه آمریکا پیش نرفته است.
از یکسو آمریکا به هشت کشور برای تداوم واردات نفت از ایران معافیت مشروط داده تا این کشورها به‌تدریج تا اواخر سال جاری واردات نفت خود از ایران را به‌ طور کامل متوقف کنند، از سوی دیگر شایعانی نیز از مستثنی شدن چند بانک ایرانی از تحریم سوئیفت به گوش می‌رسد.
کارشناسان معتقدند آنچه آمریکا را به چرخش در اعمال تحریم‌ها و اعطای معافیت نفتی به برخی کشورها مجبور کرده است، از یکسو رشد قیمت جهانی نفت و ناتوانی شرکای آمریکا در تثبیت آن و از سوی دیگر جهش قیمت بنزین برای مصرف‌کنندگان آمریکایی بوده است اما در حوزه سوئیفت آن‌گونه که سیدحسین سلیمی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید هنوز خبر موثقی از تحریم بانک‌های ایرانی یا مستثنا کردن برخی از آنها منتشر نشده و قرار است اسامی بانک‌هایی که دسترسی آنها به سوئیفت قطع می‌شود تا فردا اعلام شود.
سلیمی در این رابطه گفت: در روزهای اخیر خبرهای زیادی درباره تحریم سوئیفت و مستثنی شدن برخی از بانک‌های ایرانی از این تحریم‌ها در سایت‌های مختلف منتشر شده است اما ریشه این خبرها موثق و تائید شده نیست و نمی‌توان به آنها اتکا کرد.
این کارشناس بانکی ادامه داد: موثق‌ترین خبری که در این حوزه منتشر شده این است که فردا آخرین‌ مهلت خزانه‌داری آمریکا برای قطع سوئیفت بانک‌های ایرانی است و سوئیفت نهایتاً تا فردا اسامی بانک‌های ایرانی که قرار است دسترسی آنها قطع شود را منتشر می‌کند.
سلیمی درباره برقرار ماندن ارتباط بانکی‌های ایرانی با سوئیفت برای انجام مبادلات مربوط به حوزه غذا و دارو نیز گفت: در دوره قبلی تحریم‌ها نیز دسترسی تعداد محدودی از بانک‌های ایرانی برای بحث خرید دارو و کالاهای اساسی باز مانده بود اما امسال هنوز اساسمی این بانک‌ها منتشر نشده است.
وی با اشاره به شایعاتی که درباره اسامی بانک‌های مجاز به نقل‌وانتقال ارز غذا و دارو منتشر می‌شود، اظهار کرد: گفته می‌شود سوابق بانک‌هایی که در دوره قبلی تحریم از سوئیفت استفاده می‌کردند بررسی می‌شود و در صورت تائید در این دوره نیز اجازه دسترسی به سوئیفت به آنها داده می‌شود اما بانک‌های جدیدی نیز از دوره قبلی تحریم تاکنون ایجاد شده‌اند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: به نظر می‌رسد در دوره جدید تحریم‌ها بانک‌هایی که به‌زعم آمریکا در سال‌های اخیر مقررات پولی و بانکی را رعایت نکرده‌اند در لیست تحریم قرار بگیرند و حتی اجازه مبادلات ارز غذا و دارو هم به آنها داده نشود اما هر بحثی دراین‌باره تا فردا که اسامی بانک‌ها اعلام می‌شود، بی‌نتیجه و فاقد اعتبار است.
به گفته سلیمی، فعلاً دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت برقرار است و هنوز در این حوزه محدودیتی اعمال نشده است.

  کد خبر
231945
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن