بانک پارسیان
بورسبورس اوراق

ظرفیت بالای بورس کالای ایران در تامین مالی صنایع

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه تامین مالی صنایع اشاره کرد و گفت: ابزاری همچون اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا وجود دارد که امکان تامین مالی صنایع مختلف از جمله صنعت حمل و نقل ریلی برای بازده مختلف را فراهم می‌کند همان طور که تاکنون شرکت‌های زیادی در صنایع گوناگون از این ابزار استفاده کرده‌اند.

 

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از ایسنا، شاپور محمدی در حاشیه برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه حمل‌ ونقل ریلی در خصوص توسعه تامین مالی صنایع از بورس کالای ایران به باشگاه خبرنگاران گفت: در بازار سرمایه ابزارهای متنوعی برای تامین مالی وجود دارد که در حوزه صنعت حمل و نقل ریلی نیز می توان از این ابزارها استفاده کرد؛ در همین زمینه روند تامین مالی صنایع با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا نیز روبه رشد است.

وی افزود: حتی می توان در بازار سرمایه، اوراق مبتنی بر ظرفیت حمل کالا در حوزه ریلی منتشر کرد و با استفاده از قراردادهای معاملات سلف و فیوچرز آینده را به زمان حال بیاوریم به این ترتیب به کمک ظرفیت‌های بازار سرمایه می توان تامین مالی را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه عملیاتی کرد.

محمدی به ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه تامین مالی صنعت حمل و نقل ریلی اشاره کرد و افزود: بورس کالا اگر بخواهد در حوزه خدمات ورود پیدا کند این ظرفیت وجود دارد و هیچ محدودیتی برای معامله کالا یا خدمات در بورس کالا نداریم. در این زمینه طبیعی است خدماتی که در حوزه حمل و نقل ریلی وجود دارد باید تعریف شده و قابل همگن سازی بودن آن بررسی شود و سپس به بورس کالا پیشنهاد شود.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: این در حالی است که در حوزه تامین مالی پروژه ها و فروش اوراق بهادار امروز تفاهم نامه ای بین سازمان بورس و راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید و ما آمادگی داریم در حوزه بازار سرمایه به تامین مالی این صنعت کمک کنیم کما اینکه از سال ۹۰ به تامین مالی خرید لوکوموتیوها و واگن ها کمک کردیم لذا این آمادگی درهر مقیاسی که بتواند پروژه تعریف کند وجود دارد.

 

  کد خبر
242536
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *