بانکبانک و بیمهبین الملل

مشکل سوئیفت رفع شده و تعاملات بانکی درحال گسترش است

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی کشور گفت: بعد از اجرای برجام، مشکل سوئیفت بین بانک های ایران و بانک های خارجی برطرف شده و هر روز نیز ارتباطات و تعامل میان بانکی درحال گسترش است.

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی،عبدالناصر همتی سه شنبه شب درحاشیه دیدار با مراجع تقلید در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: زیرساخت های ارتباط بین بانک های داخلی و خارجی نیز ایجاد شده و مشکل در این زمینه وجود ندارد، البته سوئیفت مانند خط تلفنی است که مشتری و طرف مقابل باید جوابگو باشد.
وی ادامه داد: امروز این تعامل بین بانک های ایران و خارج برقرار و نوعی اعتماد سازی و روابط بین بانک های اروپایی و منطقه آغاز شده است.
همتی خاطرنشان کرد: با این که ۶ تا هفت سال ارتباط ما با بانک های خارجی قطع بود، ولی امروز این رابطه درحال بهبود و گسترش است و مشکل اساسی برای ارتباط با بانک های دنیا نداریم.
وی همچنین با اشاره به دغدغه مراجع تقلید درباره قراردادهای بانکی نیز گفت: وقتی مشتری خوش حساب باشد، جریمه ای از وی دریافت نمی شود و سود روی جریمه نیز در بانک ملی دریافت نخواهد شد، دغدغه مراجع عظام تقلید بیشتر نیز معطوف به موسسه های خصوصی بود.
همتی اظهار داشت: امید است با طرح جدید بانکداری بدون ربا، بسیاری از مشکلات و چالش های حوزه بانکداری برطرف شود.
وی همچنین در دیدار با مراجع تقلید گفت: با برجام حرکت خوبی آغاز و وضعیت ما نیز بهتر شد، قبل از آن دست ما بسته بود.
وی ادامه داد: در دو سال و نیم اول مسئولیتم در بانک ملی، نمی توانستیم کار چندانی در ارتباط با خارج انجام دهیم، حتی توانایی جابه جایی ارز را نداشتیم ولی امروز وارد مرحله تازه ای شده ایم و امید است وضعیت ما روز به روز بهتر شود.
همتی با اشاره به وضعیت بانک ملی نیز گفت: این بانک بعد از قضیه اختلاس سه هزار میلیاردی ، نزد افکار عمومی و از نظر تعادل اقتصادی خسارت زیادی دید ولی بعد از تلاش های دولت جدید، با تلاش ۴۵ هزار نیروی بانک ملی در سراسر کشور، این بانک احیا شد.
وی خاطرنشان کرد: امروز ۶۰ میلیون مشتری در کشور داریم و ۷۰ میلیون حساب نیز در بانک ملی دایر می باشد و مردم بار دیگر به این بانک اعتماد پیدا کردند.
وی گفت: بانک ملی سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه و ۹ هزار میلیارد ریال برای ازدواج جوانان وام پرداخت کرده است.
همتی تصریح کرد:این بانک همچنین دو هزار و ۸۰۰ فقره وام مسکن را به طلاب قم پرداخت کرده است.
وی دربخش دیگری از این مصاحبه گفت: در شرایط کنونی باید برای تقویت بانک های کشور اقدام شود و بهترین راه توسعه و رشد اقتصادی کشور نیز از طریق سیستم بانکی است.
وی با اشاره به افزایش نرخ سود در برخی موسسه های مالی گفت: بخشنامه بانک مرکزی سود ۲۲ درصد است و هر بانک یا موسسه ای بیشتر از این سود دریافت کند، خلاف کرده است.
وی درپاسخ به انتقادات برخی مراجع تقلید از افزایش موسسات اعتباری گفت: تمام موسسه ها در دولت گذشته تاسیس شد و در دولت فعلی حتی یک موسسه تاسیس نشده است.
عبدالناصر همتی روز سه شنبه برای دیدار با برخی علما و مراجع تقلید به قم سفر کرد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا