بورسبورس کالا

لزوم حضور همزمان صنایع بالادست و پایین دست در بورس کالا

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است که در جریان معاملات کالاها میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، باید اصول منطق بازار برقرار باشد به این معنا که فعالیت برای همه زنجیره تولید به صرفه باشد و در حق هیچ یک از اعضای زنجیره، اجحاف نشود؛ در این رابطه تمرکز معاملات کالاها در حوزه های مختلف به خصوص فلزات و پتروشیمی در بورس کالای ایران بهترین اتفاق است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، جعفر ذره بینی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: نخستین حسن بورس کالا برای اقتصاد کشور، شفاف سازی روند معاملات کالاها بوده است به طوریکه امروز همه فعالان بازارهای کالایی که به دنبال رشد اقتصاد هستند در بورس کالا حضور دارند و از این بستر معاملات حمایت می کنند.

وی افزود: باید توجه کنیم که بورس کالا محلی برای حضور توامان صنایع بالادستی و پایین دستی با خواسته ها و شرایط متفاوت است، از این رو به طور طبیعی و به خصوص به دلیل نوسانات اخیری که در بازارها مشاهده کردیم، شاید نقد هایی به روند معاملات چند محصول وجود داشته باشد که این موضوع نیز با تعامل میان فعالان صنعت قابل رفع است.

وی با بیان اینکه عملکرد بورس کالا طی این سال ها و در فرازونشیب های اقتصاد ایران، قابل قبول بوده است، گفت: شفافیت ایجاد شده در معامله کالاها تا حد زیادی مشکلات قدیمی صنایع فلزی و پتروشیمی ناشی از فعالیت های واسطه ها را کنار زده و به سلامت اقتصادی کشور کمک کرده است. از این رو با پایداری ثبات قیمت ها و تعادل بازارها، باید زمینه عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس کالا فراهم شود تا همه تولیدکنندگان با رعایت قوانین به تامین نیاز واحدهای پایین دستی و صادرات مبادرت ورزند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پایان اظهار داشت: با عرضه و کشف واقعی قیمت کالاها در بستر بورس کالا، دیگر مجالی برای سفته بازی های مخرب باقی نمی ماند و انگیزه طرفین معامله برای حضور در بورس کالا و رونق تولید بیشتر می شود؛ این همان رعایت اصول منطق بازار است که سال ها به دنبال آن هستیم

 

  کد خبر
244625
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *