بانک پارسیان
بورسبورس کالا

رشد تقاضای مس به دنبال کاهش قیمت پایه/ «قیر۱۶۰» پالایشگاه نفت کرمانشاه با ۴۵ میلیارد تومان ارزش در راس معاملات نشست

طی معاملات امروز بورس‌کالا، با توجه به کاهش قیمت «مس» نسبت به هفته گذشته، شاهد استقبال بیشتر خریداران از این کالا بودیم؛ همچنین، طبق معاملات «وکیوم باتوم» انجام شده در تالار فراورده‌های نفتی به دلیل پیش‌بینی رشد قیمت پایه این محصول در هفته آینده همگام با رشد قیمت نفت، تقاضا برای آن بیشتر از هفته گذشته بود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  امروز یکشنبه‌ (۲۳ دی)، تالارهای مختلف بورس‌‌کالا در مجموع ارزشی حدود ۳۵۹ میلیارد تومان داشتند که در ۱۰۴ قرارداد منعقد شدند؛ از این میزان حدود ۳۲۶ میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار محصولات صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود ۲۳۹.۶ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

گفتنی است، با توجه به کاهش قیمت مس نسبت به هفته گذشته، امروز استقبال خریداران از این کالا بیشتر بوده است. همچنین، طی معاملات امروز «وکیوم باتوم» در تالار فراورده های نفتی، به دلیل پیش بینی رشد قیمت پایه این محصول در هفته آینده به دلیل رشد قیمت نفت، تقاضا برای آنبیشتر از هفته گذشته بود.

پر‌ارزشترین معامله امروز بورس کالا به محصول « قیر MC160» پالایشگاه نفت کرمانشاه به میزان حدودی ۴۵ میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول با حدود دو درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی ۲۲۵۳ تومان فروخته شد و نسبت به معامله قبلی خود در ۱۹ دی ماه، ۳.۲ درصد افت قیمت داشت.

تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی

طی این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز ۱۷ هزار و ۷۸۰ تن وکیوم باتوم، ۵۳۰ تن گوگرد، ۲۰ هزار تن قیر، ۵۲۰ تن مواد شیمیایی، ۲۸۰ تن مواد پلیمری و ۳۰ تن آرگون معامله شد.

در این میان، پر‌ارزشترین معامله این تالار به محصول « قیر MC160» پالایشگاه نفت کرمانشاه به میزان حدودی ۴۵ میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول با حدود دو درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی ۲۲۵۳ تومان در حجم ۲۰ هزار تن فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در ۱۹ دی ماه، ۳.۲ درصد افت قیمت داشت.

«وکیوم باتوم» پالایش نفت تهران(شتران) نیز امروز جزو باارزشترین معاملات ابن تالار در حدود ۲۰.۴ میلیارد تومان بود. این محصول در حجم ۱۰۰۰۰تن با قیمت پایه ۲۰۴۴  تومان (برابر با پایه قبلی ، ۱۶ دی) در بورس کالا عرضه شد که با میانگین قیمت ۲۰۴۴‌تومان (تقریبا برابر با قیمت پایه) به فروش رفت.

گفتنی است، پالایش نفت شیراز(شیراز) نیز امروز ۵۰۰۰ تن وکیوم باتوم با قیمت پایه ۲۱۴۶ تومان (برابر با پایه قبلی، ۱۵ دی)  در بورس کالا عرضه کرد که ۲۸۰۰ تن به قیمت پایه  معامله شد. این محصول هم امروز حدود شش میلیارد تومان ارزش داشت.

کمترین ارزش معاملات این تالار نیز به «آرگون » ذوب آهن اصفهان به ارزش حدود ۲۵.۵ میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول در این روز با قیمت پایه کیلویی ۸۵۰ تومان در حجم ۳۰ تن به طور سلف فروخته شد.

تالار صادراتی بورس کالای ایران، امروز میزبان دادوستد ۱۴ هزار و ۵۰ تن قیر و ۱۰۰ تن عایق رطوبتی بود.

تالار صنعتی

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران هم در این روز شاهد معامله یک هزار و ۴۰۵ تن مس مفتول، ۳ هزار تن مس کاتد، یک هزار و ۵۰۰ تن مس کم عیار، ۷ هزار و ۸۶۰ تن سبد میلگرد مخلوط و یک هزار تن سیمان تیپ یک بود.

امروز همه محصولات تالار صنعتی (به جز سبد میلگرد مخلوط شرکت ذوب آهن اصفهان) به قیمت پایه معامله شدند. سبد میلگرد مخلوط ذوب آهن اصفهان با ۱.۳ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی ۳۲۰۹ تومان معامله شد.

پرارزشترین محصول این تالار امروز به مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) در حدود ۱۴۴.۵ میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول به حجم ۳۰۰۰ تن با قیمت پایه ۴۸۱۶۹ تومان عرضه و معامله شد که نسبت به معامله قبلی (۱۶ دی) ۹.۴ درصد کاهش قیمت داشت.

همچنین ۲۰۰۰ تن مس مفتول (فملی) نیز امروز با قیمت پایه ۴۹۷۹۷‌ تومان عرضه و ۱۱۶۰ تن به قیمت پایه معامله شد. این محصول هم نسبت به معامله قبلی خود در (۱۶دی) ۹.۴ درصد افت قیمت داشت.

کم ارزشترین محصول این تالار هم، امروز به مس کم عیار سرباره G همان شرکت به میزان حدودی ۸۷ میلیون تومان تعلق داشت. این محصول هم به قیمت پایه کیلویی ۸۶۹ تومان در حجم ۱۰۰۰ تن به فروش رفت.

منبع
اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر
  کد خبر
263192
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *