اقتصاد کلان

سازوکار مالی اروپا دقیقا چه کارکردی برای ایران دارد؟

برجام زنده است، این معنای دقیق آنچه امروز در اروپا رخ داد، است. زنده ماندن یک معاهده بین المللی، در سایه همکاری همه اعضا جز یک عضو.

 به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، راه اندازی ساز و کار مالی اتحادیه اروپا نشان حیات برجام است، این معاهده حالا باید به معاهده شش منهای یک شهرت یابد تا معلوم شود دوران تکروی حتی برای آمریکایی که سالهاست فخر فروشی به دیگر کشورها را به عادتی مالوف برای خود بدل کرده است، سپری شده است. آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه و چین ، پنج عضو شورای امنیت و آلمان ، کشورهایی بودند که زیر چتر عنوان پنج به علاوه یک مذاکره با یاران را کلید زدند حالا اما شش منهای یک کارکرد خود را به رخ جهان می کشد تا انزوای ترامپ کامل‌تر از پیش شود.

حالا ایران در آستانه اتفاقی تازه قرار گرفته است وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در کنفرانس مشترک خبری پس از نشست وزیران اتحادیه اروپا در بخارست پایتخت رومانی راه اندازی سازوکار مالی ویژه (اینستکس) را رسما اعلام کردند.

ماس، وزیر خارجه آلمان در این خصوص گفته است: ما تصریح می کنیم که درباره حفظ توافق هسته ای با ایران فقط حرف نمی‌زدیم، و اکنون امکانی برای اجرای تراکنش‌های تجاری ایجاد می کنیم.

وزیر خارجه آلمان افزود: اجرای تعهداتی که در ازای درخواست از ایران برای آغاز نکردن غنی سازی نظامی اورانیوم بر عهده گرفتیم، پیش شرطی برای ما بود.وزیر خارجه فرانسه نیز در این کنفرانس با بیان اینکه این یک اقدام سیاسی است، تصریح کرد: این حرکتی برای حمایت از شرکت های اروپایی است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 5132229 سازوکار مالی اروپا دقیقا چه کارکردی برای ایران دارد؟

 سازو کار مالی چه می کند؟

وقتی از برقراری کانال مالی ایران و اروپا صحبت می کنیم، درباره چه چیزی حرف می زنیم؟ اهمیت این اتفاق چیست؟ در قالب این توافق نامه صادرات کالا از اروپا به ایران انجام می شود و از ایران به اروپا کالا صادر خواهد شد. نقل و انتقالات مالی نیز از طریق این سازوکار تعریف شده صورت خواهد گرفت.

در مقابل باید توجه داشت تمرکز اولیه این سازوکار روی کالاهایی خواهد بود که موردنیاز فوری مردم ایران همچون مواد غذایی، دارویی و مصرفی است. شرکتی که با عنوان INSTEX ثبت شده در پاریس مستقر خواهد بود و یک کارشناس بانکی آلمانی مسئولیت آن را برعهده دارد. انگلیس ریاست هیات نظارت را برعهده خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. انگلیس هم رئیس هیأت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه‌کشور بپیوندند.

 اروپا چه میخواهد؟

ماس، وزیر خارجه آلمان در این خصوص گفته است: ما تصریح می کنیم که درباره حفظ توافق هسته ای با ایران فقط حرف نمی‌زدیم، و اکنون امکانی برای اجرای تراکنش های تجاری ایجاد می‌کنیم.

وزیر خارجه آلمان افزود: اجرای تعهداتی که در ازای درخواست از ایران برای آغاز نکردن غنی سازی نظامی اورانیوم بر عهده گرفتیم، پیش شرطی برای ما بود.

وزیر خارجه فرانسه نیز در این کنفرانس با بیان اینکه این یک اقدام سیاسی است، تصریح کرد: این حرکتی برای حمایت از شرکت های اروپایی است.

در بیانیه اتحادیه اروپا نیز تاکید شده است : در رابطه با مقابله با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم (AML/CFT) و انطباق با تحریم های اتحادیه اروپا و سازمان ملل، INSTEXT تحت بالاترین معیارهای بین المللی عمل خواهد کرد. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام اف. ای. تی. اف خود را سریعا اجرا کند.

 

منبع
خبرآنلاین
  کد خبر
272821
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *