اقتصاد کلانبانکبانک و بیمه

تحریم دلاری مانع انجام مبادلات غیردلاری

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی،رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر ما بخواهیم ریال عمان را به یورو تبدیل کنیم، به دلار نیاز نداریم، اما سیستم به شکلی طراحی شده که ریال اول باید به دلار تبدیل شود و سپس به یورو.
،ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت موانعی که مانع از پیوستن مجدد بانک های ایرانی به سیستم مالی جهانی می شود نشان می دهد که آمریکا و اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهداتشان بر اساس برجام عمل نکرده اند.
با گذشت ۴ ماه از لغو تحریم ها علیه ایران، بانک های بزرگ اروپایی همچنان تمایلی برای انجام پرداخت های ایران ندارند.
ولی الله سیف که در مصاحبه با گاردین سخن می گفت افزود: دولت های غربی باید کلماتشان را به عمل تبدیل کنند و نقشی فعالانه تر ایفا کنند تا اطمینان یابند که بانک ها از عدم مجازات شدن در صورت همکاری با ایران مطمئن شوند.
وی روز پنجشنبه در حاشیه کنفرانس یورومانی ایران در لندن گفت: «برخی اقدامات و مقامات غربی اظهارنظرهای مثبتی را صورت داده اند، اما بانک ها به تضمین های ملموسی نیاز دارند تا از ادعاهای بی اساس (در زمینه نقض تحریم ها) مصون باشند.»
سیف گفت: «بانک ها به تضمین کافی نیاز دارند، حتی اگر این به معنای بازنویسی دستورالعمل ها یا بازنگری در مقررات یا دادن تضمین های مکتوب به بانک ها باشد.»
«تا زمانی که طرف های غربی ما به طور کامل به تعهداتشان بر اساس توافق هسته ای عمل نکنند، ما شاهد تغییری واقعی در روابط بانکی مان نخواهیم بود.»
رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت، موسسات انگلیسی نظیر گروه بانکی لویدز و رویال بانک اسکاتلند از ارائه خدمات به همتایان ایرانی شان خودداری کرده اند و این مانع از بازگشایی شعب آنها در لندن شده است.
«اولین انتظار ما از انگلیس، ارائه کمک است به نحوی که بانک های ایرانی بتوانند مجددا فعالیت در لندن را آغاز کنند.»
دولت انگلیس بخش عمده ای از سهام رویال بانک اسکاتلند و گروه بانکی لویدز را در اختیار دارد. رویال بانک اسکاتلند از اظهارنظر در این خصوص خودداری کرده، اما سخنگوی لویدز گفته است: «ما هیچ اطلاعی از مطرح شدن چنین موضوعی نداریم. ما پرداخت های مجاز بر اساس چهارچوب های قانونی و نظارتی را محدود نمی کنیم.»
سیف افزود: «ایران به دلایل سیاسی در لیست (گروه کاری اقدام مالی در زمینه پولشویی) قرار گرفته و اکنون باید تصمیمی سیاسی برای خارج کردن نام ایران از این فهرست اتخاذ شود.»
وی گفت، ایران در طول سال های تحریم قادر به بازپرداخت بدهی های خود به برخی از تامین کنندگان خارجی نبوده، زیرا با وجود داشتن پول کافی، دسترسی ای به هیچ کانال پرداخت نداشته است.
سیف افزود، به علاوه، محدودیت در دسترسی ایران به سیستم دلاری مشکلات جدی ای را حتی در مواردی که دلاری تبدیل نمی شود، به وجود آورده است.
«اگر ما بخواهیم ریال عمان را به یورو تبدیل کنیم، به دلار نیاز نداریم، اما سیستم به شکلی طراحی شده که (ریال) اول باید به دلار تبدیل شود و سپس به یورو. آنها باید راهی بیابند تا این مشکل حل شود.»
سیف گفت، وضعیت اقتصاد ایران از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال ۲۰۱۳، به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.
«شما نمی توانید وضعیت امروز را با ۳ سال قبل مقایسه کنید… ۳ سال پیش ایران وضعیت اقتصادی آشفته، افزایش تورم، بازارهای بی ثبات و نوسان در ارزهای خارجی را شاهد بود، اما اکنون دولت به شکلی موفقیت آمیز تورم را مهار کرده و ثبات را به بازار ارز باز گردانده است.»
«افت قیمت نفت کشورهای وابسته به نفت را شوکه کرد. حتی کشورهایی که مانند ایران تحت تاثیر تحریم ها قرار نداشتند. اما ما به لطف مدیریت خوب و برنامه ریزی خوب سیاست های مالی مان، شوکی احساس نکردیم.»

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا