بورسبورس اوراق

افت شاخص بورس تاحدودی جبران شد

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هشتمین هفته از سال ۱۳۹۵ روند افزایشی داشت و فقط در یک روز از پنج روز معاملاتی هفته، شاهد افت شاخص کل بودیم.

در روزهای پرتلاطم پسابرجام، اقتصاد ایران شاهد فراز و فرودهایی است و بورس اوراق بهادار تهران نیز به عنوان بخشی از این اقتصاد، روند پر فراز و نشیبی را می پیماید و هنوز مسیر خود را پیدا نکرده است. سرمایه‌گذارن بورسی نیز در این روزها کمتر ریسک پذیرند و بیشتر بورس‌بازانی در این میان به فکر نوسان‌گیری در بازار هستند.

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته شاخص تالار شیشه‌ای به بیشترین مقدار خود در طول پنج روز معاملاتی رسید و توانست تا حدودی ناکامی‌های هفته هفتم را جبران کند.

در میان رکود ادامه‌دار بازار مسکن و بعد از به تفاهم رسیدن ایران و گروه ۵+۱ امیدها برای روزهایی بهتر در بورس تهران به اوج خود رسید و کارشناسان معتقدند که سال ۱۳۹۵ بورس اوراق بهادار می تواند گوی سبقت را از دیگر بازارها از جمله بازار مسکن برباید.

در مقابل کارشناسانی هستند که به سامان یافتن وضعیت بورس تهران در سال جاری امید زیادی ندارند. اما آنچه مشخص است این است که با لغو تحریم های اتحادیه اروپا، ادامه اجرایی شدن برجام و آمد و شدهای صاحبان صنایع خارجی به تهران و به طبع، بستن قراردادهای همکاری، می تواند روح تازه ای به تالار شیشه ای بدمد.

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، شاخص کل ۴۳۱ واحد افزایش یافت و به مقدار ۷۶ هزار و ۴۱۳ واحد رسید که با این حساب شاخص با ۰.۵۷ درصد افزایش رو به رو شد.

همچنین شاخص بازار اول با ۶۰۲ واحد افزایش به رقم ۵۳ هزار و ۴۶۵ واحد و شاخص بازار دوم با ۸۴۹ واحد کاهش به رقم ۱۶۷ هزار و ۱۲۴ واحد رسید. به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۱۴ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۰.۵۳ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته مواجه شدند.

در پنج روز کاری این هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۱۱۳۴۱ میلیارد ریال بالغ شد که این مقدار نسبت به هفته قبل ۹ درصد کاهش یافته است.

طی هفته جاری زراعت و خدمات وابسته با ۱۵.۸ درصد، استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف با ۱۰.۶ درصد، فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۷.۵۱ درصد، ماشین آلات و دستگاه های برقی با ۵.۴ درصد، استخراج زغال سنگ با ۴.۱۴ درصد و خودرو و ساخت قطعات با ۲.۷۳ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا